három uniós kollégájával, Alfred Gusenbauer osztrák kancellárral, valamint Andrus Ansip észt miniszterelnökkel és Aigars Kalvitis lett kormányfővel tárgyalt Berlinben az alkotmányos válság megoldásáról.
Angela Merkel megerősítette: arra törekszik, hogy a német elnökség végére kiutat találjanak a jelenlegi helyzetből, ami - mint fogalmazott - csakis tisztességes kompromisszum útján érhető el. Elengedhetetlennek nevezte ugyanakkor, hogy hozzájáruljanak az EU működőképességének javításához.
Az elnökség utolsó heteiben a német kancellár sorra tárgyal az európai vezetőkkel annak érdekében, hogy a június végi EU-csúcstalálkozón egyfajta politika döntés születhessen az alkotmányozás menetéről. A közelmúltban már megbeszéléseket folytatott Nagy-Britannia, Portugália, Szlovénia, Szlovákia és Dánia kormányfőjével, Nicolas Sarkozy francia államfővel, hétfő este pedig újabb három kormányvezetőt fogadott. A hét közepére pedig a belga és a svéd miniszterelnököt várják Berlinbe.
Értesülések szerint mind az osztrák kancellár, mind pedig a két balti állam, Észtország és Lettország miniszterelnöke egyetértett Merkellel abban, hogy a korábbi szerződésből tartalmi tekintetben a lehető legtöbbet meg kell őrizni. Egyetértettek abban is, hogy nem diktálhatnak azok az államok, amelyek a szerződést nem ratifikálták, s a legtöbb kifogást támasztják azzal szemben. Rámutattak arra is, hogy minden további halogatás árt az unió hitel-, illetve cselekvőképességének.
A tervek szerint a német kancellár az elkövetkező időszakban valamennyi kollégájával felveszi a kapcsolatot, lesz akivel személyesen találkozik, s lesznek olyanok, akikkel telefonon egyeztet. Merkel célja, hogy a június végi tanácsülésen olyan megoldást terjeszthessen elő, ami biztosítja, hogy legkésőbb a 2009 tavaszán esedékes európai parlamenti választásokig megszülethessen az EU új alkotmánya. Berlini kormányforrások utaltak arra: változatlanul a cseh és a lengyel, valamint a brit és a holland kormány nehezíti leginkább a német elnökségi célkitűzéseket.
MTI - fidesz.hu