Most azonban a nevezetes hegy oldalában lévő Delphoit kéne felkeresnie, ott is a híres jósdát, feltéve, hogy Apollóntól várja kétségeire a feleletet. Ha Zeuszban bízik, menjen Epeiroszba, a dodonai jósokhoz. Hallhat ilyen veretes mondatokat: "A remekmívű szék darabjaira hullott, / S Phoebus már nem lakik itt." Vagy mint a híres-hírhedt kétértelműség-modell, az "ibis redibis" kezdetű, amelynél minden a központozáson múlik. Ha ide tesszük a vesszőt, a hős visszatér a háborúból. Ha oda, akkor nem. Gyurcsány Ferencre az utóbbi lesz igaz.
Ennek felismeréséhez útra se kell kelnie. Elég, ha elolvassa Hegedűs Zsuzsa jövendölését, aki nemes egyszerűséggel azt mondta, Gyurcsánynak vége. És tudni való, a Párizsban élő neves társadalomtudós prognózisát nem szokta a szakmai közvélemény kétségbe vonni. Mert szinte mindig beigazolódik. A Heti Válasznak adott interjújában a szociológus nemcsak a miniszterelnök sorsát vizionálta, hanem a magyar társadalom kilátásait is elemezte, a fekete-afrikainál is rosszabbnak minősítve.
A közvélemény-kutatások tizenhat százalékra teszik a kormányzó szocialisták mai támogatottságát. Egy éve ez még 34 százalék volt. Csak azt nem tudni, mikor, de nyilvánvaló: a miniszterelnök és a múlt idő rövidesen összekapcsolódik. Gyurcsány Ferencet a valóság és a hazugság közötti szakadéknyi különbség megrendítette, kormányát az idő meghaladta.
A tettek és az eredmények minősítenek - mondja ő makacsul. Vezérmondata bumeráng, a felmérések ugyanis éppen ezekről mondanak kíméletlen ítéletet. Mert szárnyalhat a tőzsde, ha a lakosság már eddig is túlzott eladósodása egyre növekszik. A magyar háztartások az összes tőzsdei értéknek mindössze négy százalékát birtokolják. A nyolcvanszázaléknyi pénztömegnek pedig nemhogy a háztartásokhoz, de az államhoz vagy a hazai cégekhez sincs köze, az ugyanis külföldi tulajdon. A gazdaság sem dübörög, a friss uniós országok között nálunk a legalacsonyabb a növekedési szint és a legmagasabb az államháztartási deficit. Csökkennek a beruházások, leromlott az ipar, szétverve a növekedési alapok. És ami leginkább megroppant, az a bizalom. E nélkül pedig nincs sem gazdasági, sem társadalmi építkezés.
A miniszterelnök elutasítottsága a bizonytalan választók körében is kilencven százalékhoz közelít. A politikai iránti közbizalom tavaly óta súlyosan devalválódott. Ebben kulcsszerepe van neki. Tényleg ideje elmennie Delphoiba.
Magyar Hírlap
fidesz.hu