Tíz évvel ezelőtt, a Giczy-korszak politikai vargabetűi után fordított hátat a KDNP-nek az Európai Néppárt, amely most tartózkodás és ellenszavazat nélkül, egyhangúlag visszavette tagjai sorába a magyar pártot. Semjén Zsolt a lépést a magyar kereszténydemokrácia autentikus politikai irányvonalának és a párt magyarországi politikai súlyának megerősítéseként jellemezte.
A KDNP újjáépítése ezzel sikeresen befejeződött, s - immár a legnagyobb európai parlamenti frakció tagjaként - jelentős szerepvállalásra készül a néppárton belül Erdő Péter bíboros prímásnak, az Európai Püspöki Konferenciák elnökének egy korábbi figyelemfelhívása alapján. A pártelnök emlékeztetett rá, hogy - miként a magyar egyházfő is említette beiktatásakor - a volt szocialista tábor tagállamai abban különböznek a régebbi uniós országoktól, hogy ezekben a háború után államosították az emberek társadalombiztosítási megtakarításait. A kommunista kormányok ráadásul emberöltőkön át millióktól elvették a fizetésük felét - bár cserébe alkotmányosan garantálták az ingyenes egészségügyet. Ezek az államok újabban mégis azt mondják az idős embereknek, hogy a jövőben gondoskodjanak önmagukról.
A helyzetet elfogadhatatlannak tartó KDNP ezért azzal a javaslattal kívánja megkeresi az időközben EU-tagállamokká vált egykori szocialista országok valamennyi pártját, hogy fogjanak össze, és ebben a fontos kérdésben fogalmazzák meg sajátos igényüket Brüsszellel szemben. A keleti országok állampolgárai az egészségügyi ellátás terén kétszeresen is hátrányban vannak a régi uniós tagállamok polgáraival szemben, így az egyenlőség és a kiegyenlítés elvének megfelelően az Európai Uniónak szélesebb hozzáférést kell nyújtania számukra az uniós egészségügyi forrásokból. Aki megindokolja az unióban, hogy miért jár neki kivételes elbánás, az kap kedvezményt, ez az érv pedig jogilag és morálisan is megáll - mondta a KDNP vezetője.
magyarhirlap.hu - fidesz.hu