- A mostani Fidesz-kongresszuson elmondott felszólalásában visszautalt a tavaly október 23-án százezres jobboldali hallgatóság előtt elmondott beszédére. Mi a véleménye az akkori rendezvényt követő rendőri brutalitásról?
- Akkori beszédem után vissza kellett térnem Brüsszelbe, de értesültem róla, hogy a rendőrség ártatlan embereket ütlegelt, s a közelmúlt eseményeivel együtt szemlélve világos, hogy ez nemcsak politikai válságtünet, hanem a társadalomé is. Ezért tartottam fontosnak, hogy ismét eljöjjek, hiszen a Fidesz új korszak megteremtésére törekszik.
- Miként érintették Gyurcsány Ferenc európai megítélését ezek az események?
- Ártottak a tekintélyének. Az európai intézményekben ugyanakkor létezik egyfajta hivatalos távolságtartás. Ám miután a magyar kormányfő bevallotta, hogy hazudott, Belgium egykori miniszterelnökeként már akkor megmondtam, hogy egy ilyen beszéd után három óráig sem maradhattam volna hivatalban.
- Az európai mérce szerint ez tehát elfogadhatatlan?
- Természetesen. Sajnálatos, hogy ilyet kell mondanom, de országuk miniszterelnökének mindez ártott.
- A magyar miniszterelnöknek köszönhető az a bonyodalom is, amely a Vlagyimir Putyinhoz fűződő szoros kapcsolatából fakad. Elég az új gázvezetékekre vonatkozó vitára utalni, arra, hogy Magyarország felsorakozik-e az európai Nabucco-terv mögött.
- A legfontosabb európai kihívások közé tartozik a közös energiapolitika kidolgozása. Az unió és Oroszország közötti tárgyalásokon Putyinnak nem sikerült megosztania az európai felet - Merkel kancellár és Barroso elnök összezártak, s ez várható az energiapolitika ügyében is. Magyarországnak is részt kell vennie az európai energiapolitika megvalósításában, itt nincs helye az önállóskodásnak.
- Beszédében arra is utalt, hogy a francia elnökké választott Nicolas Sarkozy új korszak hírnöke lehet, s megemlítette az európai vezetők új nemzedékét, melybe Angela Merkel és Orbán Viktor is beletartozik. Miben látja e nemzedék közös jegyeit?
- Tavalyi veresége ellenére Orbán Viktor jelentős politikus maradt, s mivel Magyarországon mély válság bontakozott ki, ismét alternatívát tud megjeleníteni. S ha összefog más fontos, fiatal politikussal, mint Angela Merkel, Sarkozy, a holland Balkenende vagy a brit Cameron, akkor új nemzedéket alkotva együtt nézhetnek szembe a globalizáció kihívásaival.
H. H. F., Heti Válasz
fidesz.hu