A táj, a környezet pedig Kolozsvár, a Sánta angyalok utcája... , vagy Nagyenyed és Marosújvár, Tusnád és Szováta, de mindenek előtt a kincses város perifériájának a múlt századbeli szélesvászonra vetített filmje - e gondolatokkal méltatta Bálint Tibor író iroldalmi életútját Csávossy György írótárs 2007. május 22-én azon a kétnapos konferencián, melyet Bálint Tibor születésének 75. évfordulója alkalmából tartottak Kolozsváron. Csávossy beszédében hangsúlyozta: - Bálint Tibor szívével írta meg nagy regényét. Szíve szabta meg írásművészetét, nem a bevett és előírt mesterségbeli szabályok, hanem azok, melyeket az őstehetség az írói lángész öntörvényszerűleg teremt meg... A Zokogó majom hőse ekképp nem az élhetetlen család - ahogy a regény alcíme szól -, és nem a velük együtt szenvedő csetlő-botló kisemberek sokasága, hanem a tisztaságot, igazságot sóvárgó és azt megőrző emberi lélek...
Bálint Tibor varázslatos író, mesterfogásai ugyanakkor utánozhatatlanul sajátosak. Ő olyan egyedi jelenség, mint Krúdy, olyan remek mesélő, mint Mikszáth, de mindezek csak erőtlen kapaszkodók az ő jellemzéséhez, mert ő megkülönböztethetően volt egyszeri jelenség, írása egyaránt egyetemes és erdélyi, ő pedig ízig-vérig a miénk. A halál az élet velejárója - fogalmazta meg ő maga nem egy írásában. Ő, aki nemcsak halhatatlan író, de életművész is volt. Szerette a baráti társaságot, a jó bort és konyha művészként is kitűnt.
A Zokogó majom könnyei című Bálint Tibor Emlékkonferencián felszólalt Kántor Lajos, a Kolozsvár Társaság elnöke, Orbán János Dénes, az Erdélyi Magyar Írók Ligájának elnöke, valamint Egyed Emese egyetemi tanár, költő, Antall István szerkesztő, Csép Sándor televíziós szerkesztő, Bertha Zoltán és Dávid Gyula irodalomtörténészek, illetve Kötő József színháztörténész és Jakab Gábor plébános.
A Zokogó majom című regény szerzője öt éve hunyt el, ám a Déry-, Krúdy-, József Attila- és Márai Sándor díjas író a feledés homályába merült, ezért özvegye, Bálintné Kovács Júlia kezdeményezte a tanácskozást, mely mellé felsorakozott a Kolozsvár Társaság és az Erdélyi Magyar Írók Ligája.
Csávossy György rámutatott: Bálint Tibor életében nem kapott Kossuth díjat. Ideje volna, hogy legalább post mortem alternatív Kossuth díjban részesítsék.
A tanácskozás zárásaként az írói hagyaték őrzésére és ápolására alakult meg a Bálint Tibor Baráti Társaság Egyed Emese költő elnökletével az író egykori otthonának kertjében.
Frigyesy Ágnes - fidesz.hu