fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Diplomáciai harc az uniós zsákutca felszámolásáért
2007. május 30., 10:37
Körvonalazódik a megoldás az Európai Unió alkotmányos válságának az ügyében. A nagy tagállamok vezetői egyre inkább közös álláspontot képviselnek. Az ingadozókat a soros elnök Németország győzködi. A Magyar Hírlap összeállítása.

Az utolsó nagy roham a közös alaptörvény megmentésére a német elnökség június végi lejárta előtt. Angela Merkel - aki az elmúlt fél év legfontosabb prioritásának nevezte a tetszhalott alkotmány felélesztését - diplomáciai offenzívát indított a megállapodás tető alá hozására. A német kancellár a napokban minden egyes EU-tagállam vezetőjével személyesen vagy telefonon egyeztet az ügyben.

Merkel hétfőn Berlinben - az észt és a lett kormányfő mellett - Alfred Gusenbauer osztrák kancellárral folytatott megbeszélést, amelyen "tisztességes kompromisszum" elérését sürgette. A német kancellár szerint az EU működőképességének javításához a mostani alkotmányból tartalmi szempontból a lehető legtöbbet meg kell őrizni, a megállapodás halogatása pedig a szervezet cselekvőképességét veszélyezteti. Merkel célja, hogy a június 21-22-i EU-csúcson egyetértés szülessen az alaptörvényről, így a 2009-es európai parlamenti választások előtt új alkotmánya lehet a 27 tagú szervezetnek.

Berlin szempontjából biztató, hogy az alkotmány megújításának "német missziója" mögé felsorakozott két másik "nagy" tagállam is. Nicolas Sarkozy francia elnök és Romano Prodi olasz miniszterelnök Párizsban az Európai Unió intézményeinek erősítését sürgette. A két vezető szerint meg kell tartani a régi alaptörvényből az állandó uniós elnöki, illetve a külügyminiszteri poszt létrehozására vonatkozó kitételt és az EU jogi személyként történő elismerésére és a minősített többséggel történő döntéshozatalra vonatkozó passzusokat.

Sarkozy holnap José Luis Zapatero spanyol kormányfővel egyeztet - vélhetően sikeresen - az alkotmányról, így Nagy-Britannia (és Lengyelország) kivételével immár minden nagy EU-tagállam támogatja a német törekvéseket.

Az Európai Unió jelenlegi alkotmánytervezetét tizennyolc ország ratifikálta, az alaptörvény a francia, illetve holland népszavazáson bukott el. Jelenleg a cseh és a lengyel, valamint a brit és a holland kormány nehezíti leginkább az új alaptörvényről szóló megállapodás tető alá hozását.


--------------------------------------------------------------------------------

Francia különmegbízott indult Ankarába

Nicolas Sarkozy francia elnök különmegbízottat küldött Törökországba annak érdekében, hogy enyhítse a török EU-tagságot elutasító francia álláspont miatt kialakult feszültséget. A Le Figaro című párizsi lap szerint a francia államfő Jean-David Levitte korábbi washingtoni nagykövetet és diplomáciai főtanácsadót kérte meg Párizs álláspontjának felvázolására. A diplomata vasárnapi ankarai tárgyalásait a török fél is megerősítette, de részleteket nem közölt. Nicolas Sarkozy a hónap elején lépett hivatalba az Élysée-palotában, azóta ismét megerősítette, hogy ellenzi Törökország uniós tagságát.

Magyar Hírlap


fidesz.hu