fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A devizahitelek veszélyeire figyelmeztet a Világbank
2007. május 30., 10:49
Éves jelentésében a Világbank a devizahitelezés veszélyeire hívja fel a feltörekvő piacok figyelmét, köztük hazánkét is. A Magyar Gazdaságfejlesztési Intézet (MGFI) eközben arra figyelmeztet, hogy lassan hivatalos pénznemmé lép elő a svájci frank, s lényegében csatlakoztunk egy külső valutaövezethez. Ez pedig a svájci frank zónája - az euróövezet helyett. A Magyar Hírlap írása.

Az esetlegesen jelentkező árfolyamkockázatok miatt a feltörekvő országok, köztük Magyarország kereskedelmi bankjai devizahitelezésének veszélyeire figyelmeztet éves jelentésében a Világbank. A nemzetközi szervezet szakértői szerint a Kazahsztánban, Észtországban, Lettországban, Litvániában, Oroszországban, Ukrajnában és a hazánkban tevékenykedő hitelintézetek pénzpiaci stabilitását veszélyezteti a külföldi valutában történő hitelezés. Gondot okoz - int a Világbank -, hogy mind a lakossági, mind pedig a vállalati szektor pénzügyi kölcsöneiben a svájcifrank- és az euróalapú hitelek egyre inkább túlreprezentáltak, szemben a magyar fizetőeszközzel.

A Világbank külön hangsúlyozza, hogy a globális gazdaság változása, az amerikai gazdaság jelentősebb visszaesése érintheti a fejlődő országok exportját, továbbá megrázkódtatást okozhat pénzügyi szektorukban. Az éves jelentés megállapításai között szerepel az is, hogy egyes piacok pénzügyi stabilitását veszélyeztetheti a gyorsuló infláció és a fizetési mérleg magas deficitje is.

A Matolcsy György által alapított Magyar Gazdaságfejlesztési Intézet összefoglalójában - párhuzamosan a Világbank jelentésével - arra tér ki, hogy miközben az állam adósságspirálba került, a megnövekedő kamatterhek miatt a háztartások is belekerültek az eladósodási hullámba. Aggodalomra ad okot, hogy csak a múlt évben több mint negyven százalékkal nőtt a fogyasztási hitelek állománya - ez a legmagasabb ütem az Európai Unióban. A legnagyobb gond az, hogy mindez a kormányzati megszorítások egyik következménye, vagyis a szóban forgó kölcsönök nem a hosszú távú fejlesztéseket, beruházásokat célozzák meg, hanem az életszínvonal fenntartását. Ez pedig óriási kockázatokat jelent több százezer családnak a következő években. A Magyar Nemzeti Bank statisztikája szerint mindent összevetve csaknem hatezermilliárdos a lakosság össztartozása.

Eközben a magyar fizetőeszköz lényegében egzotikum lett hazánkban. A svájci frank lassan-lassan hivatalos pénznemmé lép elő. Az MGFI kutatói szerint Magyarország lényegében csatlakozott egy külső valutaövezethez: ez a svájci frank zónája - az euróövezet helyett. A kettős valutarendszerre utal egyebek között, hogy a hitelek túlnyomó részét már svájci frankban veszik fel. A kettős pénzrendszer okai pedig az állammal, a kormányzattal és a gazdaságpolitikával kapcsolatos bizalmatlanságon alapulnak.

Szajlai Csaba, Magyar Hírlap


fidesz.hu

Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Egyik kölcsönből fizetjük a másikat