Brüsszeli közleményében a bizottság ágazatok és tevékenységek széles skáláját nevezte meg (kereskedelmi és beruházási kérdések, pénzügy, információs társadalom, légi közlekedés, tengeri szállítás, tudomány és technológia, műholdas navigáció, szociális kérdések, regionális fejlesztés). Szoros együttműködést javasolt az olyan világméretű kihívások kezelésében, mint a szegénység és egyenlőtlenség elleni küzdelem, a környezetvédelmet (különösen az éghajlati változást, az erdőket, a vízgazdálkodást és a biológiai sokféleséget) érintő kérdések, az energia, a stabilitás és jólét, Hangsúlyozta továbbá, hogy e párbeszéd hozzásegíthet egy EU-Mercosur társulási megállapodás létrehozásához is.
A bejelentést kommentálta José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke is, aki szerint a két felet egyebek között az köti össze, hogy képesek "jelentős mértékben befolyásolni a világméretű kihívásokra - mint például az éghajlatváltozás, a szegénység, a többoldalú kapcsolatrendszerek, az emberi jogok - adandó válaszokat". A javaslatról az EU-tagországok külügyminiszterei mondanak véleményt júniusban.
Az EU szerteágazó külügyi kapcsolatrendszerrel bír: más jellegű együttműködést folytat potenciális tagjelöltjeivel, a szomszédos térségekben fekvő országokkal, valamint azokkal az államokkal, amelyek távolabb fekszenek, vagy nem érdeklődnek élénken a tagság iránt. Utóbbiak közül emeli ki stratégiai partnerei közé azokat, amelyekkel a számos közös nevező miatt érdemesnek gondolja intézményesíteni viszonyát.
Az EU stratégiai partnerei közé tartozik az Egyesült Államok, Oroszország, Japán, Kína, India, és folynak a tárgyalások Dél-Afrikával is. Brazília a hetedik lehet az ekképpen megkülönböztetett partnerek sorában. A fél évre júliusban hivatalba lépő portugál soros EU-elnökség egyik kinyilvánított prioritása az EU és a portugálajkú Brazília közti kapcsolat szorosabbra vonása. Ezt a célt szolgálja a történelminek számító júliusi csúcstalálkozó is.
MTI - fidesz.hu