Az MSZP a választási hadjáratban még a közpénzek védelmére és a sehonnai, bitang emberek, az állami megrendelésekre bukó szerencselovagok elleni harcra buzdított. Ahogy közeledett az első augusztus 20-a, úgy kopott a baloldaliak lelkesedése. A Medgyessy-kormány a 2002-es Szent István-napra szánt félmilliárd forintot már egy olyan gyorsított, tárgyalásos közbeszerzési fedőakció keretében utalta ki, ahol az ajánlattevő cégek egyazon gazdasági érdekcsoport - a brit hátterű Multimedia Concerts - vonzáskörzetébe tartoztak. Gál J. Zoltán kormányszóvivő ekkortájt erősen fogadta, hogy az állami, nemzeti ünnepek gazdáit a későbbiekben mindig, de mindig nyílt közbeszerzési eljárással választják majd ki.
A tavalyi október 23-át megelőzően újra sürgősségre, szűk határidőkre és az 1995. évi közbeszerzési törvény betarthatatlan fordulataira kezdett hivatkozni a Kormányzati Kommunikációs Központ. Az 1956-os forradalom emlékét végül 200 milliós állami segédlettel ápolgathatta a - meghívásos eljárás során kiválasztott, eredendően tömegétkeztetésre, szabadtéri mákosguba-osztásra és partiszervezésre kalibrált - Gála Party Service Kft. csapata (köztük az alvállalkozóként beszálló egykori moszkvai tévétudósító, Hardy Mihály).
A vesztesek is győztesek
Hogy a lepacsizások hívei se maradjanak csemege nélkül, a napokban "végre" kiderült: az a két cég (a Meskó Zsolt filmrendező fémjelezte Felhőc Produkció Kft., illetve a Sziget-fesztivál technikai felelőse, az Expander 2000 Kft.), amely az októberi ünnepre kiírt zárt beszerzés vesztesének látszott, 2003-ban már nyert - március 15-én alvállalkozóként szolgálhatja a főrendezőt, a Gála Party-közeli Sensation Kft.-t.
A "közeli" kitétel bizonyítékai: a party service cég főnöke, ifjú Novák László és a Sensation ügyvezetője, Nagy Gábor ugyanabban a középiskolában cseperedett fel, mindkettőjük a vendéglátó-ipari főiskolán szerzett diplomát, és közösen alapították meg a Gála Partyt. A nagypályás yuppie-vállalkozó hírében álló Novák persze "egészen véletlenül" a Sensation elődjének születésekor is bábáskodott. Október 23. fiatal győztese - a cégbíróságon fellelhető papírok tanúsága szerint - éppen ugyanazt a XIII. kerületi jogi képviselőt alkalmazza, mint a "márciusi ifjú", együtt oktatnak a Gála Alapítvány rendezvényszervező iskolájában, társszerzői az Üzleti rendezvényszervezés című tankönyvnek, s persze a mai napig akad közös gazdasági érdekeltségük.
Kormányzati körökben a vak véletlennel magyarázzák a Gála-alapítók kettős diadalát. A Novák-féle particégről Kiss Elemér úgy fogalmazott: a kft. tavalyi 1,1 milliárdos árbevételének kilencven százaléka nem vendéglátásból, hanem komplex rendezvényszervezésből származik - s szolgáltatásaikat az előző ciklus Országimázs Központja is igénybe vette. (Úgy tudjuk, az imázsközpont mindössze al-alvállalkozóként számított a Gálára.) Vagyis a kancelláriaminiszter közvetett módon próbálta cáfolni azt az ellenzéki "megérzést", hogy a "nagy etetőként" jegyzett Gála Party egy arctalanságba menekülő, közpénzéhes kreatív csapat fedőcége lenne. Több - a szakmai szolidaritásra adó, tehát névtelenséget kérő - rendezvényszervező jelezte lapunknak: a Gála-csapat újbóli, március 15-i megbízatása nehezen védhető, hiszen októberben mindössze fakó plakátokkal, ötletes, de kevéske érdeklődőt vonzó játszóházakkal, "ünnepűző" történelmi térinstallációkkal hagytak nyomot maguk után Novákék. Emlékezetes: az '56-os központi ünnepséget a füttyszómentes Országgyűlés épületébe bújtatták a kormányerők, az "utcai politizálást" a polgári világra hagyták. (A Fidesz-kormány 2001 októberében ugyancsak 200 milliót költött a tavalyinál jóval nagyobb szabású állami ünnepségekre.)
Céghizlaló megoldások
Kiss Elemér tehát - többek között - a Gála referenciáival és forgalmával indokolta a cég októberi megbízatását. E logika szerint a Sensation most alig-alig rúghatott volna labdába, hiszen 2001-es árbevétele néhány százezer forinttal alulmúlta az Idus-napi kavalkádra most kifizetendő 143,5 milliós összeget. Szigorúbb olvasatban: a kormány mesterségesen hizlal fel egy "káeftécskét". (A meghívásos közbeszerzési eljárásra összesen 17 társaságot invitáltak - köztük a 12 legnagyobb magyarországi reklámügynökséget, rendezvényszervező céget.) Az MSZP-SZDSZ-kormány által felkért, jobboldali indíttatású történész, Katona Tamás vezette szakértői bizottság azonban nem törődött a cégek múltjával. A beérkezett pályázatok közül a Sensation-Felhőc-Expander 2000 konzorcium modern felfogású, forradalmi, mozgásszínházzal és műrepülőshow-val dúsított ajánlatát hagyta jóvá.
A Katona Tamásra lőcsölt konzorciumkiválasztási eljárás - a Medgyessy-kabinet zárt közbeszerzéseinél már-már szokásos módon - számos kérdést vet fel. Miért kellett újra mellőzni a nyílt eljárást? A Kormányzati Kommunikációs Központ rutinszerű válasza: időhiány. Az ünnepi keretet is tartalmazó 2003-as költségvetés december végi kihirdetése után nem maradt volna idő a kilencvennapos nyílt pályáztatásra - szól a bővített indoklás. A valóság azonban bonyolultabb: a kormányfő beszédírójaként is ismert Braun Róbert - illetve kft.-je - például már a büdzsé lezárása előtt győztesként jött ki egy 2003-as munkára vonatkozó meghívásos közbeszerzési eljárásból, elvileg tehát a fix időzítésű március 15-ére is korábban előre lehetett volna tekinteni. (Menet közben Braun a kancellária helyettes államtitkárává lépett elő, így cégszerű ügyködéseit megszüntette.)
Össze lehet-e dobni néhány nap alatt egy teljes március 15-i műsortervet? Beszerezhető-e például a műrepülőshow-hoz szükséges berepülési engedély s a többi? A Heti Válasznak nyilatkozó szakemberek többsége szerint a felelet egyértelműen nem. (A rendezvénypiac vezető vállalkozásai ennek megfelelően el is szabotálták az ajánlattételt, mindössze három pályázat érkezett a Katona-csapathoz.)
Balról nyitott eljárások
A Gála környéki cégek "természetes kiválasztódását" leginkább Novák László baloldali kapcsolataival magyarázzák a "látók". "Az áprilisi választások után - a Magyarországi Rendezvényszervezők Szövetségének seregszemléjén - Novák már utalt arra, hogy számára nem pálya a fideszizmus" - tudtuk meg a gyűlés néhány résztvevőjétől. Horn Gyulához és az MSZP-network más tagjaihoz is egyenes utat biztosíthat Novák számára a Gála Alapítvány rendezvényszervező iskolájának egyik vezető oktatója, Görög Ibolya protokollszakértő, akit még az Orbán-kormány idején távolítottak el a Miniszterelnöki Hivatalból - több furcsa protokollbaki elkövetése után. (Görög 1987-től 1999-ig dolgozott a kancellárián, később részt vett a 2002. október 23-i Novák-projektben.)
A közelmúltig úgy tűnt, a Gála-Sensation cégháló az állami-nemzeti ünnepeknél is tovább nyújtózik. A Sensation - az egykori MSZMP KB-s prominens, Barabás János által fémjelzett Hungexpo Vásár és Reklám Rt. vezette konzorcium tagjaként - kis híján elnyerte az Európai Unió Kommunikációs Közalapítvány fő-rendezvényszervezője címet. Ám az EU-kampány irányítói végül lemondtak a szenzációs ajánlatról, s új, nyílt közbeszerzési pályázatot írtak ki a rendezvényes kategóriában. A hivatalos indoklás szerint nem tudtak megegyezni a feltételekről, de az is lehetséges, hogy egyszerűen kilógott a lóláb.
Bódis András, Heti Válasz, 2003. február 21.