A német konzervatív újság Magyarország-szakértőjének számító Reinhard Olt balatonőszödi keltezésű írásának elején idézte Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt, aki szerint az általa bevezetett reformok első eredményei már érezhetők. A kormányfő abból az alkalomból nyilatkozott, hogy egy évvel ezelőtt hangzott el híres "hazugságbeszéde", amely a Balaton déli partját messze túlszárnyaló visszhangra talált. Az a beszéd, amelyet a miniszterelnök a kormányától nem éppen messze álló, Népszabadság című lapnak adott interjúban "szenvedélyes hangú igazságbeszédnek" nevezett, az ország legújabb kori történetében az eddigi legélesebb politikai felzúdulásokhoz, illetve az 1956-os népfelkelés véres leverése óta az eddigi leghevesebb erőszakos cselekményekhez vezetett - írta a FAZ.
A német lap a továbbiakban emlékeztetett arra, hogy Gyurcsány politikájának és a MSZP-nek a támogatottsága a közvélemény-kutatások szerint azóta hanyatlóban van. Ugyanez vonatkozik a kisebbik koalíciós partnerre, az SZDSZ-re is. A kormányfő szerint ugyanakkor
nem zavarja őt, hogy pártjának támogatottsága hosszú idő óta alig a fele az ellenzéki polgári szövetség, a Fidesz támogatottságának, amelynek élén elődje és legfőbb ellenfele, Orbán Viktor áll. Az az Orbán, akit - mint a lap írta - a napokban meggyőzően erősítettek meg a párt kongresszusán, noha a Fidesz soraiból kemény és kritikus hangok is hallatszottak.
Gyurcsány - mint a FAZ fogalmazott - arra számít, hogy "megváltozik a lapjárás", hiszen a politikában épp olyan gyorsan érhetők el nagy változások, amilyen gyorsan a közvélemény-kutatási eredmények változhatnak. A koalíció egysége szerinte nincs veszélyben, azt nem veszélyeztetik a betegbiztosítási rendszerrel kapcsolatos viták sem.
A német újság figyelemkeltőnek nevezte azt is: a kormányfő a Blikk című bulvárlapnak nyilatkozva eltért az elmúlt évben hangoztatott álláspontjától, amely szerint személyével szemben "nincs alternatíva". Ezúttal viszont mind Szili Katalin parlamenti elnököt, mind Lendvai Ildikó frakcióvezetőt, mind pedig Kiss Péter munkaügyi minisztert - a FAZ szerint mindhárman Gyurcsány párton belüli riválisai - "alkalmas vezetői személyként" jellemezte. A szerző, Reinhard Olt szerint ez minden bizonnyal nem csupán a közelmúltban tartott MSZP-frakcióülésre vezethető vissza, amelyen a kormány munkájával kapcsolatban kritikus értékelések fogalmazódtak meg. Ugyanakkor - mint a cikkíró fogalmazott - nem kell feltétlenül az esetleges lemondással kapcsolatos megfontolásokat sem kiolvasni az említett állásfoglalásból, noha a közvélemény-kutatások alakulásának további romlása esetén egy "palotaforradalom" a szocialisták körében és - vagy - egy koalíciós válság sem zárható ki.
Gyurcsány még vissza tudta utasítania a frakciónak azt a követelését, hogy állítsa vissza a belügyminisztériumot - írta a német lap, amely szerint a kormányfő kemény szavakkal, illetve személyi döntésekkel képes volt enyhíteni a reá nehezedő nyomáson. Ezzel összefüggésben a lap sorban felidézte az elmúlt időszakban történt megvesztegetési, adócsalási, lopási, csempészési, megerőszakolási és más bűncselekményeket, amelyeket - mint hozzáfűzte - nyilvánvalóan nem csak a magyar rendőrök és titkosszolgálati alkalmazottak követhetnek el. "Mindez - s néhány más ügy is - égbekiáltó, és nem csak az ellenzék szerint" - hangoztatta a felsorolás végén a FAZ.
MTI - fidesz.hu