fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Elsöprő győzelmet arathat a francia jobboldal a nemzetgyűlési választásokon
2007. május 31., 13:54
Elsöprő győzelmet arathat a francia jobboldal a júniusi nemzetgyűlési választásokon a legfrissebb közvélemény-kutatások szerint.

A csütörtökön Párizsban nyilvánosságra hozott adatok szerint Nicolas Sarkozy államfő pártja, a kormányzó jobbközép Népi Mozgalom Uniója (UMP) a szavazatok 41-42 százalékával a nemzetgyűlés 577 képviselői helyéből 410-450-re számíthat. Az ellenzéki Szocialista Párt a jelenlegi 149 helyett - a szavazatok 27-28 százalékával - 90-130 helyet szerezhet meg a június 10-én és 17-én megrendezésre kerülő nemzetgyűlési választásokon.

Az Ifop közvélemény-kutató intézet felmérése a Paris Match című magazinban és a TNS-Sofres-Unilog adatai a Le Figaro című napilapban is egyaránt azt mutatják, hogy a május 6-i elnökválasztás óta a jelenleg 359 képviselővel rendelkező UMP egyre népszerűbb. Ha ma lenne a nemzetgyűlési választások első fordulója, a centrista Unió a Francia Demokráciáért (UDF) utópártja, a Demokrata Mozgalom (MoDEm) a szavazatok 12 százalékát kapná, amely legfeljebb hat képviselői helyet jelentene Francois Bayrou pártjának. Az UDF egykori elnökével ellentétben annak ismertebb képviselői Sarkozy mellé álltak az elnökválasztás két fordulója között, s Hervé Morin egykori frakcióvezető, új védelmi miniszter vezetésével a héten Új Centrum néven alakítottak új centrumpártot, amely 20-22 helyre számíthat az új nemzetgyűlésben.

Franciaországban nincs pártlistás szavazás, csak egyéni képviselőkre voksolhatnak a választók, így a szélsőjobboldali Nemzeti Frontnak (FN) előre jelzett hat százalékkal Jean-Marie Le Pen pártja várhatóan egyetlen képviselői helyet sem tud megszerezni, és így feltehetően a nyolcvanas évekbeli marginális pozíciójába esik vissza. A Francia Kommunista Párt (PCF) 3,5 százalékkal 6-10 helyre, a Zöldek négy százalékos támogatottsággal pedig maximum két helyre számíthatnak.

Az UMP várható elsöprő győzelme nem egyszerűen a május 6-án köztársasági elnökké választott Nicolas Sarkozy helyzetét fogja megerősíteni, hanem a kormányalakítással meghirdetett nyitás politikájának társadalmi elfogadását is jelenti - vélte a Le Figaro című napilap. A konzervatív újság szerint a népszerű szocialista Bernard Kouchner belépése a jobboldali kormányba zavart keltett a baloldali választók körében, akiknek jelentős része inkább tartózkodni fog a részvételtől a nemzetgyűlési választásokon, mert nem kívánja az elnökválasztási meccs megismétlését. A megkérdezettek 67 százaléka tudta már, hogy kire kívánja adni voksát, míg 33 százalékuk még bizonytalan.

MTI - fidesz.hu