fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Fidesz-programot, de azonnal?
2007. június 1., 07:36
A magyar politikai élet elmúlt, közel egy esztendejének különlegessége, hogy a kormánypártok és társutas értelmiségük vadul követelik az ellenzéktől az azonnali és részletes programalkotást. Illetve azt, hogy az ország "eredményes" lepusztítása miatti újabb és újabb mélypontok folyamatosan romló mutatóihoz igazítsa gazdasági és társadalmi elképzeléseit.

Meglepő ez a buzgalom, hiszen ugyanazon lélegzetvétellel arról is biztosítanak, hogy a kormánypárti frakciók az utolsó eladható állami vagyontárgyig kitartanak vezérük mellett, tehát egyelőre nem számolnak előrehozott választásokkal. Ráadásul a koalíciós pártok nem arra kértek a választási kampányban felhatalmazást - bár saját ígéreteik utólag láthatóan nem igazán érdekli őket -, hogy folyamatosan számonkérő széket játsszanak az ellenzékkel szemben, hanem zseniális, szociálisan igazságos, nagyjólétet teremtő stb. elképzeléseik megvalósítására.

A kormányfőn és kormányán néha kitör a látszat-egyeztethetnék. (Emlékszik még valaki Gyurcsány Ferenc január végi terjengős, Szembenézés című esszéjére?) Ezek a rohamok általában akkor jelentkeznek, ha az eltagadhatatlan kormányzati kudarcok felelősségét szeretné a hírhedett őszödi beszédben nyíltan megemlített kis összeesküvő csoport az ellenzékre is szétteríteni. Ugyanis az ellenzéki törvénytervezetek sorsa - legtöbbször még napirendre sem hajlandóak azokat venni - egyértelműen azt bizonyítja, hogy a híres szürkeállományú pártok nem az eltagadhatatlan válság megoldása érdekében kíváncsiak oly hevesen a Fidesz elgondolásaira. Hiszen a reformoknak gúnyolt forráskivonás az egészségügyből, az oktatásból sokkal egyszerűbben levezényelhető az ellenzék és a szakmai szervezetek okvetetlenkedése nélkül. Bár néha tetten érhető a gondolattalan kormánypártok esetében az ötletlopás szándéka, de ezt inkább csendben teszik, ehhez nem lenne szükséges naponta az ellenzék programtalansága miatt sajnálkozni.

Nehéz elhessegetni a gyanút, hogy a programot követelők kórusnak majd' egyetlen, szinte mantraként ismételgetett tézismondata az ellenzék megerősítésére vár. Nevezetesen azt várják, hogy Orbán Viktor pördüljön ki az emelvényre, s ismerje be: a mai helyzetben a koalíció által űzött megszorításoknak nincs valódi alternatívája. Amennyiben hatalomra jutna a Szövetség, lényegében ők sem tudnának mást csinálni. Márpedig akkor kár lenne ismételten kormányra juttatni őket, hiszen most is elvennének négy-öt millió forintot egy-egy nyugdíjastól, csak azért, hogy odaadhassák a gyűlölt középosztálynak. Pfuj!!! Persze ebben a vádban benne foglaltatik a koalíció csendes beismerése is, miszerint a jelenlegi kormánypártok a gyakorlatban nem tudnak jobban kormányozni, mint a folyamatosan pocskondiázott ellenzék.

Persze ez az - egyébként létező - Fidesz-program körüli kormánypárti pörgés normális médiaviszonyok között aligha lenne komolyan vehető. Különösen komikus ez a hangzavar az őszödi beszéd évfordulóján, egy olyan Magyarországon, ahol Gyurcsány Ferenc a klasszikus kommunista logika alapján tevékenykedik. Ahol a hatalom megszerzése minden eszközt szentesít, s ha egyszer birtokon belülre kerültek, akkor azt csinálnak, amit akarnak, függetlenül attól, mit ígértek ellenzékben, vagy miről beszéltek a kampányban.

Van ennek a vitának mélyebb értelme is. Hiszen, ha igaz az az állítás, hogy az ellenzék sem képes a kormányprogram valós alternatíváját nyújtani, akkor a mostani gazdasági és politikai hatalmi viszonyok között a rendszerváltás veszteseinek elméleti esélyük sincs a felemelkedésre. Ez pedig egyenes folytatása annak az évtizedes, a beletörődést sugalló hazugságnak, miszerint felesleges többről, szebbről álmodnunk, változtatni úgy sem tudunk semmin. S ha a magyar társadalom többsége vevő lenne erre, akkor tényleg elfogadnánk, hogy immár szabad akaratunkból visszaléptünk a 80-as évek elejére, ahol a köznek nem marad más reménye, minthogy a párton belüli hatalmi harcok kimenetelét figyelje és abban reménykedjen, a mostaninál nem lesz (sokkal) rosszabb.

Keresztes Lajos - Magyar Nemzet

fidesz.hu