Nagyon szomorú lenne, ha halottnak kellene nyilvánítani a kormányok által már jóváhagyott alkotmányos szerződést - jelentette ki a találkozó utáni sajtótájékoztatón Edward Fenech-Adami máltai köztársasági elnök, akinek országa már a franciaországi és a hollandiai népszavazási kudarc után ratifikálta az okmányt, demonstrálandó elkötelezettségét annak jövője mellett.
Sólyom László magyar köztársasági elnök hangsúlyozta, hogy a megvitatott kérdésekben teljes volt az egyetértés, azonosak az elképzeléseik az unió jövőjét illetően. Így például mindketten azt vallják, hogy meg kell őrizni a (két népszavazási kudarc nyomán megfeneklett) alkotmányos szerződés lényegét.
A megbeszélésen, amelyet az elnöki hivatalnak helyt adó Nagymesterek Palotájában tartottak, a magyar államfő erőteljes támogatásáról biztosította máltai kollégája álláspontját, miszerint az illegális bevándorlás anyagi terheit arányosan kell megosztani az EU tagországai között.
Az elnökök elégedettségüket fejezték ki, hogy a két ország nemcsak az Európai Unióba lépett be ugyanabban az időben, de a schengeni övezetbe is egyszerre fognak bekerülni. Fenech-Adami azt mondta, Málta támogatja a nyugat-balkáni országok integrációs törekvéseit és a csatlakozási tárgyalások folytatását Törökországgal.
Magyarországnak nagyon fontos a máltai kapcsolat, mert Magyarország támogatja az uniónak a Földközi-tenger déli térségével kapcsolatos politikáját, márpedig e téren Máltának földrajzi fekvésénél és eddigi politikájánál fogva is kulcspozíciója van - mondta a köztársasági elnök a kíséretében lévő magyar újságíróknak.
Magyarország várja a máltai tőkét, az eddigi szállodaberuházások mellett szükség volna az élelmiszeripari és turisztikai együttműködésre is - jelentette ki az elnök, aki szerint a magyar fél nagyon érdekelt a gazdasági kapcsolatok továbbfejlesztésében, különösen az élelmiszeripar és az idegenforgalom területén.
Magyarország és a Földközi-tenger közepén fekvő kicsiny, 400 ezer lelkes szigetország között szerény, ráadásul rapszodikusan alakuló a kereskedelem: tavaly a 4,8 millió dollárnyi magyar kivitelt 63 millió dollárnyi behozatal ellentételezte. Egy-egy év forgalma nagyban függ egy-egy üzlet létrejöttétől.
Az egyetlen jelentős máltai befektető Magyarországon a Corinthia szállodacsoport, emellett a St. James Hospital nevű cég fektetett be egy plasztikai sebészettel foglalkozó magánklinikába. Máltán nincs kimutatható magyar tőkejelenlét.
Az államfő reményét fejezte ki, hogy látogatása élénkíteni fogja a magyar-máltai kapcsolatokat, s nemcsak a gazdaságban, de az emberek között, a kultúrában, a turisztikában is.
Sólyom László budapesti látogatásra hívta meg partnerét.
MTI - fidesz.hu