fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A kubai parlamenti elnök szerint Amerikában volna szükség demokratikus átmenetre
2007. június 2., 11:37
Ricardo Alarcón kubai parlamenti elnök Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter Kubával kapcsolatos bírálatára reagálva a CNN hírtelevíziónak kijelentette: nem hazájában, hanem az Egyesült Államokban volna szükség demokratikus átmenetre.

"Remélem, hogy az Egyesült Államokban demokratikus átmenet lesz, rezsimváltás, a háborús politikát a békepolitika váltja fel" - nyilatkozott Alarcón. Mint hozzátette, a washingtoni kormánynak fel kellene hagynia azzal, hogy beavatkozik más országok belügyeibe, s ehelyett az amerikai nép problémáival kellene foglalkoznia.

Condoleezza Rice pénteki madridi látogatásán kifogásolta, hogy Spanyolország baráti kapcsolatokat ápol Kubával. "Kétségeim vannak afelől, hogy eredményes lehet-e egy olyan rezsimmel (Kubával) tárgyalni, amely nem tartja magát a demokratikus alapelvekhez" - fogalmazott. Hozzátette, hogy "Kubában demokratikus átmenetre van szükség, és azoknak, akik abban a szerencsés helyzetben vannak, hogy szabadon élhetnek, a demokráciáért küzdő erőket kell támogatniuk".

Alarcón a CNN-nek Havannából úgy nyilatkozott: "Mi nem állítjuk, hogy tökéletesek vagyunk, de milyen alapon bírál és oktat ki bennünket Amerika?"

Azzal kapcsolatban, hogy a Human Rights Watch jogvédő csoport jelentése szerint Kuba az egyetlen olyan ország Latin-Amerikában, ahol szinte minden politikai szabadságjogot lábbal tipornak, Alarcón azt mondta: Kuba szigetén a súlyos jogsértéseket a Guantánamo-öbölben, az amerikai börtöntáborban követik el.

A Kubával diplomáciai kapcsolatokat ápoló Spanyolország külügyminisztere, Miguel Ángel Moratinos Madridban védelmébe vette hazája Kuba-politikáját az amerikai bírálatokkal szemben. Arra biztatta Washingtont, hogy hagyjon fel elszigetelési törekvéseivel, és vegye fel a kapcsolatot a közép-amerikai sziget kommunista vezetésével.

Amerikai elemzők szerint a Kuba miatti nézeteltérés beárnyékolja Rice bizalomépítő látogatását, amelyre három évvel azután került sor, hogy Washington és Madrid között hűvössé vált a viszony.

A Bush-admininsztráció azért orrolt meg Spanyolországra, mert az Amerika-barát José Aznart felváltó José Zapatero miniszterelnök 2004-ben hirtelen kivonta a spanyol katonákat Irakból. A szocialista Zapatero a választási győzelem után kijelentette: George Bush amerikai elnöknek és Tony Blair brit miniszterelnöknek "önkritikát kellene gyakorolnia az iraki kaland miatt (...) nem lehet egy népet csak úgy bombázni, nem lehet hazugságok alapján megindítani egy háborút".

MTI - fidesz.hu