Tüntetők egy csoportja gyújtópalackokkal, kövekkel és festékkel töltött zacskókkal dobált meg rendőrautókat, s többet fel is borított. Nyolc rendőr és több tüntető megsebesült. Több személyt őrizetbe vettek.
A rendőrség becslése szerint szerte kora délutánig mintegy harmincezer tüntető érkezett - részben külföldről - az észak-németországi kikötővárosba a "Lehetséges egy másik világ" jelmondattal meghirdetett demonstrációra. A szervezők szerint mintegy nyolcvanezren gyűltek össze.
A hatóságok körülbelül százezer részvevővel számoltak, s Rostockban és környékén több mint 10 ezer rendőr helyeztek készültségbe.
A rostocki megmozdulásokban a Greenpeace környezetvédelmi szervezet, az Attac elnevezésű nemzetközi globalizáció-ellenes mozgalom németországi szárnya és különböző szélsőbaloldali csoportosulások vettek részt. A hatóságok által engedélyezett megmozdulás az összetűzések ellenére többnyire békésen zajlott. A felszólalók bírálták a fejlett ipari országok politikáját, elítélték a fegyverkezést, álszentnek nevezték az Afrika megsegítését célzó törekvéseket, a tőke uralmát a kizsákmányolással azonosították.
Megfigyelők nem tartják kizártnak, hogy az esti órákra a tüntetők száma tovább növekszik Rostockban, ahonnan a lakosság jelentős része - az erőszakos összecsapásoktól tartva - szabályosan elmenekült az előre bejelentett tüntetés napján.
Az ország több városában közben ugyancsak a csúcs ellen tüntettek a szélsőjobboldali Német Nemzeti-demokrata Párt (NPD) tagjai is. Neonáci megmozdulások voltak Berlinben, Potsdamban, Schwerinben és Rostockban is. A rendőrség igyekezett mindenütt feloszlatni a tüntetéseket, s több részvevőt őrizetbe vett. A hatóságok korábban betiltották az NPD Schwerinbe bejelentett megmozdulását.
A G8-csoport csúcstalálkozóját június 6 és 8 között tartják a Rostock közvetlen közelében lévő Heiligendamm üdülővárosban, amelyet a hatóságok egy több mint 12 kilométer hosszúságú, áthatolhatatlan beton-, illetve drótkerítéssel szinte hermetikusan elzártak a külvilágtól.
MTI - fidesz.hu