"Ha az amerikai fegyvertár stratégiai összetevői megjelennek Európában a határaink közelében, akkor kénytelenek leszünk levonni a megfelelő következtetéseket, amelyek lehetővé teszik az ebből a fegyvertelepítésből fakadó potenciális fenyegetések megszüntetését" - mondta Lavrov a Vesztyi-24 állami hírtévének.
Az Egyesült Államok, miközben egy rakétapajzs egyes elemeinek európai elhelyezését tervezi, folyamatosan hangsúlyozza, hogy a fegyverrendszer nem Moszkva ellen irányul, hanem olyan lator államok ellen, mint amilyen Irán.
Oroszország azonban biztonságát fenyegető veszélyként kezeli az amerikai tervet, s annak elvetésére ösztökéli Washingtont. Amit az Egyesült Államok tesz és tenni szándékozik Európában, az tökéletesen illeszkedik egy Oroszország és Kína körüli globális amerikai rakétapajzs képébe - vélte Lavrov.
Moszkva azzal érvel, hogy a lator államok potenciális rakétafenyegetésének kiküszöböléséhez nincs szükség Európába nyúló, globális amerikai rakétapajzsra, hanem elegendő lenne létrehozni egy közös NATO-orosz rendszert hadszíntéri (közepes és rövidebb hatótávolságú) rakéták elhárítására.
"Következtetéseink világosan jelzik, hogy semmi értelme nem létező fenyegetésekkel szemben védekezni. Sokkal jobb lenne újrakezdeni a munkát a NATO-orosz tanács keretei között egy rakétaelhárító rendszer kiépítéséről" - szorgalmazott Lavrov újabb tárgyalásokat a közös NATO-orosz hadszíntéri rakétaelhárító rendszerről.
Oroszország mindenesetre e hét elején egy újfajta, sok robbanófejes hadászati ballisztikus rakétát (RSz-24) és egy új manőverező robotrepülőgépet (Iszkander-M) tesztelt, "aszimmetrikus" válaszként arra, hogy a NATO-partnerek "új fegyverzetekkel töltik meg Kelet-Európát".
MTI - fidesz.hu
Cikk: | Putyin: "A nyugdíjhoz még túl fiatal vagyok" |
Cikk: | Újabb három cseh falu utasította el az amerikai radart |