Június első három napján tizenhét amerikai katona vesztette életét Irakban - mi más is lehetett volna a demokrata párti elnökjelölt-aspiránsok második tévévitájának a fő témája, mint a háború. A népszerűségi versenyben lemaradó John Edwards korábbi észak-karolinai szenátor a New Hampshire-i Manchesterben rendezett eseményen egyszerre keresett fogást két vetélytársán. "A kongresszus egyes tagjai hangosan és nyíltan bírálták a háború finanszírozásáról szóló törvényt, mert nem tartalmazza az iraki kivonulás menetrendjét, míg mások csendben maradtak - mondta Edwards. - Különbség van a vezetői képesség és a törvényhozási munka között."
Hillary Clinton és Barack Obama az iraki hadműveletek pénzügyi hátterét biztosító törvény elfogadásakor nemmel szavazott, de a processzus alatt nem állt ki élesen a jogszabály ellen.
"A vezetői képesség tekintetében Edwards négy és fél éves késésben van" - mondta Barack Obama arra utalva, hogy Edwards 2002 októberében a háborúra szavazott. Az afroamerikai jelölt akkor még nem volt a kongresszus tagja, de kezdetektől fogva hangoztatta, hogy ellenzi Irak lerohanását.
Hillary Clinton viszont Edwards- nak azt a korábbi kijelentését bírálta, amely szerint a terrorizmus elleni háború csak egy politikai szlogen, "lökhárító-matrica" Bush politikájához. "New York-i szenátorként első kézből tapasztaltam meg a pusztítást, amelyet terroristák egy apró csoportja okozott - mondta a szenátor. - Nagyobb biztonságban vagyunk, mint korábban." A szenátor Irakot egyértelműen George Bush háborújának minősítette. "Ő a felelős az elindításáért, ő irányította rosszul, és ő az, aki nem hajlandó véget vetni a háborúnak" - mondta Hillary Clinton.
Az ohiói képviselő, Dennis Kucinich szerint nemcsak az elnök, hanem a felhatalmazást adó kongresszus is hibás. "Egyáltalán nem kellett volna odamennünk - mondta Kucinich -, most azonban már nem kivonulási menetrendről kellene beszélni, hanem azt mondani: nincs több pénz, a háborúnak vége."
A kérdésre, hogy mit tennének a hivatali idejük első száz napján, Hillary Clinton és Obama az iraki hadműveletek befejezését nevezte meg, Obama az egészségügyet is helyre tenné, míg Edwards körbeutazná a világot, hogy helyreállítsa Amerika "erkölcsi hitelét".
Felvetődött, hogy milyen szerepet szánnának a demokrata párti Fehér Házban a volt elnök Bill Clintonnak. Az új-mexikói kormányzó, Bill Richardson közel-keleti különmegbízottat faragna belőle, míg Mike Gravel jószolgálati nagykövetnek kérné fel.
"Az én drága férjem utazó nagykövet lenne" - mondta Hillary. "Magával vihetné a feleségét is - tette hozzá nevetve Gravel -, aki akkor még mindig szenátor lenne Washingtonban."
Giuliani lehet az ellenfél
Stabilan vezeti a demokrata párti elnökjelöltek versenyét Hillary Clinton. New York állam szenátora 42 százalékos támogatottsággal áll az élen legfőbb vetélytársai, Barack Obama és John Edwards előtt, az ő támogatottságuk 27, illetve 11 százalék. A republikánus oldalon Rudy Giuliani tűnik a legesélyesebbnek (34 százalék), míg John McCain húsz, Mitt Romney pedig tíz százalékkal követi a volt New York-i polgármestert.
Magyar Hírlap
fidesz.hu