Brassói sajtóértekezletén Leonard Orban biztos kijelentette: sem az Európai Bizottságnak, sem más közösségi intézménynek nem illetékessége és nem is felelőssége a Székelyföld autonómiájának problémaköre. "Ilyesmiről hivatalosan és nem hivatalosan sem esik szó, mert ezeket a kérdéseket nemzeti szinten tárgyalják meg, rendezésük kizárólag az érintett uniós tagállamok hatáskörébe tartozik."
A Hargita és Kovászna megye autonómiáját szorgalmazó Magyar Polgári Szövetség és Székely Nemzeti Tanács az Európai Unió fórumaitól kérne segítséget a kérdés megoldásában.
Egy kérdésre válaszolva, miszerint hogyan ítélik meg Brüsszelben az erdélyi és koszovói helyzetet összehasonlító magyar politikusokat, Leonard Orban kijelentette: "Semmiképpen sem lehet összehasonlítani a koszovói és a romániai történéseket."
Az Európai Unió elzárkózik attól, hogy Koszovó ügyében bármiféle összehasonlítást tegyen vagy párhuzamot vonjon.
A Traian Basescu államfőhöz közel álló Demokrata Párt Kovászna megyei parlamenti képviselője, Petre Strachinaru szükségesnek tartja, hogy Eva Maria Barki bécsi ügyvédnőt és emberi jogi harcost ismét nemkívánatos személynek nyilvánítsák Romániában. A román politikus ugyanis kapcsolatba hozta Barki legutóbbi székelyföldi látogatását azzal, hogy az RMDSZ-szel szembenálló Magyar Polgári Szövetség bejelentette: a jövőben radikálisabban lép fel a térség bővített autonómiájáért.
Eva Maria Barkit a román nemzeti állam területi egysége elleni uszítás vádjával eddig már háromszor tiltották ki Románia területéről, egyszer 1994-ben, 1998-ban pedig két alkalommal.
Magyar Hírlap
fidesz.hu