fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az áramliberalizáció buktatói
2007. június 5., 10:46
Alig került a parlament elé a villamosenergia-törvényjavaslat (VET-javaslat), a szakma jelentős része máris a visszavonását szorgalmazza. Az Energiapolitika 2000 Társulat szerint ugyanis a jogszabály nincs kellőképpen előkészítve, mert nem előzte meg nemzeti közmegegyezésen alapuló energiapolitikai koncepció kidolgozása. A Magyar Hírlap írása.

A "nemzeti elkötelezettségű, környezetbarát energiapolitika kidolgozásának segítésére, népszerűsítésére és védelmére" alakult szakmai érdekvédelmi szervezet tegnapi közleményében leszögezte, hogy több mint tíz éve nem készült hazánkban átfogó energiapolitikai koncepció, a jelenlegi koalíció öt éve képtelen a megalkotására. A gazdasági tárca szakállamtitkára egy a közelmúltban rendezett szakmai konferencián lapunknak ugyanakkor megerősítette: elkészült Magyarország középtávú - 2007-től 2020-ig érvényes - energiapolitikai koncepciója, és a napokban terjesztik a kormány elé. Tartalmát alapvetően befolyásolja, hogy mi lesz a kilencvenes évek közepén kötött hosszú távú megállapodásokkal. A koncepciót a tervek szerint ősszel nyújtják be a parlamentnek. Az Energiapolitika 2000 Társulat szerint ez azt jelenti, hogy az aktuálpolitikai döntések ismét megelőzik a stratégiaalkotást. A szakma eleve bizalmatlan a legnagyobb áramtermelőkkel lefolytatott egyeztetés nélkül elkészült törvénytervezettel szemben. A szakemberek ráadásul arra gyanakszanak, hogy az energetika továbbra is a napi politikai érdekek fogságában marad. A VET ugyanis csak egy laza kerettörvény lenne, és minden lényeges kérdést még ismeretlen kormány- és miniszteri rendeletek körébe utal; 45 kormány- és 19 miniszteri rendelet tenné végrehajthatóvá a törvényt. Azaz a parlamentet megkerülve, minden érdemi kérdésben a kormány és a gazdasági tárca határozna.

A tervezet szerint a jelenlegi kettős, közüzemi és szabadpiaci modell megszűnik, helyét a tiszta versenypiaci modell váltja fel néhány korlátozással. Az Energiapolitika 2000 Társulat nehezményezi azt is, hogy a Magyar Villamos Művek Zrt. kikerülne a teljesen állami tulajdonban tartandó társaságok köréből - holott nem is olyan régen parlamenti konszenzussal került be oda. A VET-javaslatban az állami tulajdonrészt 75 százalék plusz egy szavazatra csökkentették, vagyis 25 százalék privatizálható lesz.

A társulat honlapja szerint a pártoló tagok között van az MVM csoport, a Pannonpower Holding, az amerikai AES magyarországi érdekeltsége, iparági szakszervezetek és a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége.

Szalontay Mihály, Magyar Hírlap


fidesz.hu