Csáky Pál elmondta: öt pontból álló "elváráscsomagot" fogalmaztak meg a Fico-Gyurcsány találkozó kapcsán. Ezek közül kiemelte, hogy Pozsonyban el kellene dönteni, mikor vágják át a szalagot az első Ipoly hídon, és határozni kellene a Miskolc és Kassa közötti összekötő útról is.
Kérdésre válaszolva az MKP elnöke közölte: pártja kapott információkat a pozsonyi találkozóval kapcsolatban. Arról is beszámolt, hogy várhatóan Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ellátogat az MKP székházába, ami "szép gesztus lenne". A Magyar Koalíció Pártja minden magyarországi párttal korrekt kapcsolatra törekszik - jelentette ki Csáky Pál, hozzátéve: aktívan részt kívánnak venni a nemzetstratégiai dokumentum alapelveinek végső formába öntésében.
A szlovákiai magyar politikus szerint Magyarország gazdasági helyzetét figyelembe véve úgy etikus, ha az MKP is önmérsékletet tanúsít, és egyetért azzal az elvvel, hogy elsősorban azokat a "nemzetrészeket" kell kiemelten támogatni, amelyek nehezebb helyzetben vannak, például a Vajdaságot és Kárpátalját. Csáky Pál ugyanakkor megjegyezte: azt szeretnék, ha a szlovákiai kvótán belüli prioritásokat ők határozhassák meg, és abban aktívan részt vehessenek.
Mint elhangzott, a Magyar Koalíció Pártja ellenzéki pozícióba kerülése után úgy döntött, hogy belső leltárt valósít meg, megvizsgálja, milyen helyzetbe került a szlovákiai magyarság és áttekinti a stratégiai kérdéseket. Utóbbiak között említette, hogy a globalizáció számos új kihívás elé állítja a kisebbségi magyar közösségeket. Csáky Pál szerint az Európai Unióba belépéssel megvalósult szabadabb mozgás a számos pozitívum mellett negatívumot is jelent, mert jelentős problémává vált az elvándorlás. Sok esetben a fiatalok Magyarországra, a fejlettebb szlovák területekre, vagy az unió más országaiba vándorolnak.
Ugyancsak az európai uniós csatlakozás következménye, hogy Szlovákia egy fejlett nyugati és egy fejletlenebb keleti részre oszlik - mondta az MKP elnöke. Hozzátette: a keleti országrészben fejletlenebb az infrastruktúra is. A statisztikák szerint naponta 26 ezer polgár jár át dolgozni Magyarországra, nagy részük magyar nemzetiségű szlovák állampolgár. A politikus elmondta, hogy növekszik a magyar nemzetiségű diákok száma Szlovákiában, és emelkedett a Magyarországon tanuló szlovákiai magyar diákok száma is.
Csáky Pál közölte: a választások óta nőtt az MKP népszerűsége, a szlovák statisztikai hivatal felmérése szerint 10,4 százalékkal jelenleg a harmadik helyen áll.
Malina Hedvig ügyéről szólva a szlovákiai magyar politikus hangsúlyozta: a konfliktus nem a szlovákság vagy a magyarság között van, hanem egy állampolgár sérelméről van szó. Csáky Pál azt kérte, hogy a jogállamiság keretei között kezeljék a lány ügyét.
"A jogállam mutassa meg kvalitásait ebben az ügyben" - fogalmazott a Magyar Koalíció Pártjának elnöke.
MTI - fidesz.hu