A kedden egyhangúlag elfogadott határozatban a képviselők szolidaritásukat fejezték ki a balti köztársasággal, és elítélték az áthelyezés miatt Tallinnban és Moszkvában történt erőszakos cselekményeket.
Észtország április végén helyezte át a főváros központján kívül eső katonai temetőbe a II. világháborús emlékművet, amelyben sok észt a több évtizedes szovjet megszállás jelképét látja. Az orosz ajkú lakosság a világháborúban elesett szovjet katonák emlékének meggyalázásaként értelmezi az áthelyezést, ezért tüntetett az intézkedés ellen. A tüntetések napokig tartó zavargásokba csaptak át, egy embert meghalt, és százakat tartóztattak le.
Észtország rövid időre kénytelen volt bezárni moszkvai nagykövetségét, miután Kreml-párti fiatalok zaklatták a nagykövetet. Az ügy miatt az Európai Unió és a NATO is élesen tiltakozott Moszkvánál.
Az amerikai képviselőház óvatosan megszövegezett határozatában elkerülte Oroszország közvetlen elítélését, de rámutatott arra, hogy Moszkva elutasította az észt kormánynak az együttműködésre tett kérését.
A szavazás előtt Tom Lantos, a képviselőház külügyi bizottságának elnöke nyersebben fogalmazott. "Ma a kongresszusban csatlakozunk európai barátainkhoz, kifejezve, hogy erősen helytelenítjük az Észtország elleni elfogadhatatlan és igazolhatatlan orosz támadásokat - mondta Lantos.
A szenátus májusban fogadott el határozatot, amelyben elítélte az emlékmű eltávolítását követő erőszakos reagálást.
MTI - fidesz.hu