Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette áprilisban, hogy Oroszország felfüggeszti az 1990-es szerződés végrehajtását, mert "nyugati partnerei nem tesznek eleget kötelezettségeiknek". Oroszország kilátásba helyezte, hogy felmondja a szerződést, ha nem születik megoldás, és a múlt hónapban kérte egy rendkívüli konferencia összehívását.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy Oroszország bejelenti-e a bécsi konferencián a szerződés felmondását, Lavrov közölte a hírügynökségi jelentések szerint: "Ezt a kérdést nem vetjük fel. A konferenciát összehívták, hogy ismét megfogalmazhassuk aggodalmainkat". A külügyminiszter szavai szerint Oroszország éppen azért kérte a konferencia összehívását, hogy "ezen a fórumon elmondhassa aggodalmait".
1990-ben írták alá a szerződést, majd 1999-ben módosították oly módon, hogy tükrözze a Szovjetunió felbomlása következtében történt változásokat. Oroszország ratifikálta a módosított szerződést, az Egyesült Államok és több más NATO-tagállam viszont nem: közölték, hogy mindaddig nem teszik ezt meg, amíg Oroszország nem vonja ki csapatait Moldovából és Grúziából. Lavrov szerint ezek a követelések mesterséges feltételek.
Akkor alakult ki vita az európai stabilitás fő elemének számító CFE-szerződés körül, amikor az amerikai rakétapajzs kelet-európai elemeinek tervezett telepítése miatt megnőtt a feszültség Oroszország és az Egyesült Államok között.
MTI- - fidesz.hu