A parlament előtt levő törvénytervezet szakmai szervezetek szerint előkészítetlen és belső jogi ellentmondásokkal terhes. Hasonló a helyzet az ezzel egy időben elkészült, az állami vagyonról szóló törvény tervezetével is. Látszólag szervezetkorszerűsítésről esik szó benne, de lényegében a Magyar Villamos Művek (MVM Rt.) tulajdonjogának 25 százalékos privatizációját irányozzák elő - mutatott rá Fónagy János fideszes képviselő. A szakpolitikus hangsúlyozta, hogy a nemzeti áramkereskedő MVM Rt. stratégiai fontosságú, mert az erőművekkel korábban megkötött hosszú távú szerződések jogosítottja. Emellett tulajdonosi jogokat gyakorol a magyar villamosáram-ellátás 46 százalékát biztosító Paksi Atomerőműben, és ugyanebbe a portfólióba tartozik a Mavir, az ország teljes elektromos hálózata is.
Most azonban - több éves parlamenti konszenzusos időszak után, egyértelműen az SZDSZ nyomására - a magyar energiaellátás szempontjából meghatározó portfólió privatizációjára készül a kormányoldal. A képviselő szerint ez olyan stratégiai vagyon, amelyre az ország biztonságának és az állami kötelezettségek, alapfeladatok szavatolásához feltétlenül szükség van.
Fónagy úgy véli, hogy miután a piac Magyarországon távolról sem kínálati, mert hiány van villamos áramból, várható, hogy ha a törvényt eredeti formájában fogadja el a parlament, a liberalizáció, a "piaci versenyhelyzet" a közeli jövőben nemhogy díjcsökkenést, hanem jelentős áramdíjemelést eredményez.
A szakemberek legoptimistább becslései szerint ez tízszázalékos áremelést hoz a jövő év elején. A legpesszimistább előrejelzések viszont mintegy harmincszázalékos drágulásról szólnak az új áramtörvény életbelépése után.
Egyelőre az sem világos, hogy az ellátás biztonsága miként növekszik majd, mert nem látni tisztán, milyen feltételek mellett jutnak áramhoz a piaci szereplők. Az erőművek - éppúgy, mint a szolgáltatók és a fogyasztók - bizonytalanságban vannak az új piaci modellt illetően. Nem tisztázott még az sem, hogy miként védhetik meg érdekeiket a kisfogyasztók az új rendszerben.
A Fidesz ma is tartja magát a luxusprofit ellen hozott, több mint egy évvel ezelőtti áramdíj-csökkentési javaslatához, s indokoltnak tartja az erőművekkel kötött hosszú távú szerződések újratárgyalását, szükség esetén felülvizsgálatát. A párt mostani módosító javaslatai ezért részben a kisfogyasztók védelmét, valamint az indokolatlan áremelések elkerülését szolgálják a piacnyitás utáni időszakra.
A képviselő szerint mindaddig fenn kell tartani az egyetemes szolgáltatási kötelezettséget az elektromos áram piacán, amíg be nem bizonyosodik, hogy a liberalizáció kedvező hatással van a szolgáltatóválasztásra és a díjak alakulására.
Fónagy János hangsúlyozta azt is: az ellátásbiztonság érdekében el kell érni, hogy a magyar tulajdonú áramszolgáltatók elsőbbséget élvezhessenek a majdani árampiacon.
Varjú Frigyes, Magyar Hírlap
fidesz.hu