fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A Rába-szennyezésről közölt riportot egy osztrák hetilap
2007. június 6., 13:43
Egyoldalas riportot közölt szerdai számában Szentgotthárdról a Rába-habzás kapcsán Magyarország tajtékzik címmel a Falter, Bécs város hetilapja.

Helybeliek elmondták, hogy a folyó szennyezése óta ötödére csökkent a Rábából kifogott halak mennyisége. A cikk szerint a magyarok nem hisznek az osztrák ígéreteknek a hat éve húzódó vitában, és abban sem bíznak, hogy a két környezetvédelmi miniszter által elhatározott közös akciócsoport tényleges javulást fog hozni. "Már túl nagy a bizalmatlanság Ausztriával szemben" - írta a szerző.

Szó esett a megnyitás előtt álló új szentgotthárdi termálfürdőről, a város turisztikai terveiről, melyek a tíz százalék feletti munkanélküliségen hivatottak enyhíteni. "A szennyes Rába semmivé teszi ezeket a reményeket" - írta a szerző. Evezni még lehet a folyón, de óvakodni kell attól, nehogy az ember a vízbe essen, mert kiütéseket vagy hasmenést kap tőle - idézte Szalayné Kiss Edina helyi idegenforgalmi vezetőt.

Említést kapott a cikkben, hogy nemcsak a Rába szennyezése, hanem a Szentgotthárd közelében, a határ osztrák oldalán tervezett hulladékégetőmű is borzolja a kedélyeket. A szentgotthárdi Pro Natura környezetvédő szervezet az osztrák áruk bojkottjának kiszélesítését tervezi.

Az írás szerint az osztrák fél a jelek szerint már felismerte a helyzet komolyságát, és igyekszik figyelembe venni a magyarokat érő károkat. Ám tovább folytatódik a hatásköri vita, az osztrák illetékesek egymásra mutogatnak, miközben arra is hivatkoznak, hogy a szennyezés fő felelősének tartott stájerországi, feldbachi Boxmark bőrgyár 1000 munkahelyet biztosít.

A stájerországi tartományi elöljáróság, amely még a Greenpeace vizsgálatának nyilvánosságra hozatala előtt (nem először) közigazgatási eljárást indított a feldbachi gyár ellen, elismerte, hogy a környezetvédő szervezet tanulmánya "komolynak tűnik". A Boxmark a maga részéről a múlt hét végén nyilatkozatban utasította vissza a Greenpeace következtetéseit, amelyekre szerinte a környezetvédő szervezet szakszerűtlenül elvégzett mérések alapján jutott. Ingrid Lechner-Sonnek, az osztrák Zöldek képviselője szerint a Boxmark nem az egyetlen probléma Rába-ügyben. "A Rába kis folyó, amelyhez túl sok ipar kapcsolódik. Ehhez járulnak még az illegális vízkivételek és a mezőgazdaságból származó trágyázószerek" - mondta a lapnak. Szerinte a Rábának komoly szanálási programra van szüksége.

A Falter cikke azzal zárul, hogy a határon, ahol 2004-ben magyarok és osztrákok együtt ünnepelték Magyarország EU-csatlakozását, nemzeti lobogó helyett most a Pro Natura zászlaja leng a felirattal: "Nein, danke" (Köszönjük, nem).

MTI - fidesz.hu