- Érezte-e hírTV beindításának folyamatában akár negatív, akár pozitív hatását politikai előéletének?
- Megszerzett ismertségem miatt sokan tudják azt, hogy ki vagyok, mit csináltam. Korábban újságíróként dolgoztam, de azért az ország nagy részének nem volt fogalma arról, hogy létezik egy Borókai Gábor. Az előző ciklus négy éve ezt a gátat szakította át. Tagadhatatlan, hogy a hírTV tulajdonosai azért gondoltak rám, mint vezetőre, mert ismertek engem.
- Mint a mára jelentőssé vált médium vezérigazgatóját kérdezem: ön szerint van-e ma sajtószabadság Magyarországon?
- Azt gondolom, hogy ezen a téren a mai helyzet lényegesen jobb, mint ami 1998 előtt volt. Akkor nemzetközi szervezetek - Freedom House - is megállapították, hogy Magyarországon a sajtószabadság részleges. 1998 óta viszont teljes a sajtószabadság. Hogy ez azt jelenti-e, hogy a médiumok mindenféle korlátozás nélkül, a gazdasági előnyöket egyként élvezve, a hátrányokat egyformán szenvedve léteznek-e, akkor erre a kérdésre nemmel válaszolnék. De azért aki elegendő pénzzel rendelkezik, s arra adja a fejét, hogy létrehozzon egy médiumot, akkor azt megteheti.
- Néha elhangzik az a vélemény, hogy a magyarországi sajtónyilvánosság torz és pártfüggő. Egyetért ezzel?
- Inkább azt mondanám, hogy média egyensúlytalanság van...
- Kinek a javára, kinek a hátrányára?
- Szerintem aki itt él, annak nem kell se feltenni, se megválaszolni ezt a kérdést...
- Én mégis megkérdezem, mert nem tudom a választ.
- Szerintem az olvasók tudni fogják. Ez az ország benne élt egy közegben, mely közeg hatott az iskolákban, az újságíróképzésben, a médiumok fenntartásában. Ez a közeg valamilyen módon tovább él...
- Ön mikor részesült újságíróképzésben?
- 1987-ben. De várjon. Én 42 éves vagyok, nem a Holdról érkeztem ide. Ebben az országban 1989-ig az iskolákban még azt tanították, hogy 1956-ban ellenforradalom volt, s az 1988-as megemlékezésen még közbeavatkoztak a gumibotos rendőrök. Torz oktatás, torz történelemszemlélet uralkodott, ami mindenkire hatott. Rám is, természetesen.
- Az ön által vezetett médiumban miként, milyen módon igyekszik megvalósítani a korrekt tájékoztatás követelményét?
- Nem vagyok médiaharcos, avagy politikus, én a magam területén teszem a dolgom. Egy olyan televíziót szeretnék, amely korrektül tájékoztat, s melynek természetesen van véleménye a világról. A hírek objektívek, noha megközelítésük már masszívan szubjektív. Nem mindegy, hogyan tálaljuk azt a hírt, mely az APEH adatbázisának lemásolásáról szól, s emellé - ugyanolyan terjedelemben - odatesszük: a pénzügyminiszter lekérte egykori beosztottjának dossziéját... Ezek a média finomságok, amivel lehet trükközni. Mi szeretnénk tisztességesen, hiteles forrásként megjelenni. Másfél hónap van mögöttünk, s remélem, még nagyon sok van előttünk.
-szá- Tolnai Népújság online