A konferencián, amelyen 17 ország ismert emberi jogi aktivistái vesznek részt, kedden délután George Bush amerikai államfő is beszédet mondott. Havel hangsúlyozta: a totalitárius rendszerekben működő ellenzékiek számára a külföldi segítség nagyon fontos, ezért ennek a kérdésnek nagy figyelmet kell szentelni, mégpedig mind a politikában, mind a médiában. "Sajnálatos azonban, hogy a demokratikus világ által az ellenzéki mozgalmaknak nyújtott segítség igen gyakran túlságosan is óvatos" - szögezte le Havel, aki a szocialista Csehszlovákiában a hetvenes és a nyolcvanas években az ellenzék egyik vezetője volt. "Az Európai unió is egyfajta furcsa diplomáciai appeasement politikát folytat Kubával szemben. Félő, hogy ez az álláspont a jövőben is fennmarad. A konferenciának ezért határozott üzenetet kellene küldenie Brüsszelbe, hogy ez nem járható út" - fejtette ki a világszerte ismert és elismert emberi jogi aktivista.
Egyúttal elismerte: nem könnyű a belső ellenzékiekkel együttműködni, esetleg támaszkodni rájuk, mert azt sem lehet tudni, hogy valamelyikük nem működik-e együtt a helyi rendőrséggel, hatalommal. "Mindezek ellenére vállalni kell ezt a kockázatot. A támogatás meghozza gyümölcsét. Ha a demokratikus államok nem fogják támogatni a totalitárius rendszerekben működő ellenzéket, megtörténhet, hogy általában is romlik a helyzet a világban, s idővel milliárdokat kellene befektetni a védelmi rendszerekbe" - hangsúlyozta Havel.
A volt cseh köztársasági elnök a nagypolitikából való távozása után 2003-ban több volt politikus társával együtt - köztük van Göncz Árpád is - egy, a kubai demokratikus ellenzéket támogató nemzetközi bizottságot hozott létre.
MTI - fidesz.hu