Helyszíni jelentések szerint mintegy tízezer tüntető nyomult több irányból a nyolcak csúcskonferenciájának helyszíne, illetve az azt tizenkét kilométeres hosszúságban körülzáró, beton- , illetve drótkerítés felé. A hatóságok teljes tüntetési tilalmat rendeltek el a kerítés több száz méteres körzetében. Ennek ellenére tüntetők egy csoportja csaknem húsz méterre megközelítette a drótkerítést. A rendőrök több ponton vízágyúkkal, könnygázzal, illetve gumibotokkal igyekeztek visszaszorítani a tüntetőket, akik kövekkel dobálták meg őket. Értesülések szerint több rendőr megsebesült, de a pontos számot a hatóságok nem közölték.
A csúcskonferencia ellen tiltakozók több helyen elzárták a Heiligendammba vezető főbb útvonalakat, hogy ily módon zavarják meg a G8-csoport tanácskozását. Noha az állam- és kormányfők a rostocki repülőtérről helikopterrel érkeztek a helyszínre, a tüntetők komoly fennakadásokat okoztak, mert az egyes országok nagyobb létszámú küldöttségei buszokkal, illetve autókkal igyekeztek Heiligendamm központjába jutni. Néhány helyen a rendőrség erővel vetett véget a blokádnak.
A tüntetők többnyire húsz- és harminc év közötti fiatalok, s köztük külföldiek is voltak. A tömegben feltűntek a szombati, rostocki véres összetűzéseket provokáló, talpig feketébe öltözött és fekete csuklyát viselő szélsőbaloldali autonóm csoport tagjai is. A tiltakozó megmozdulások késő délután még tartottak.
Ismét elhatárolta magát az erőszakos cselekményektől az Attac globalizáció-ellenes nemzetközi szervezet németországi szárnya. Az Attac egyik vezetője nyilatkozatában hangoztatta, hogy az erőszakos cselekmények lejáratják a békés megmozdulások részvevőit is.
Egy legfrissebb felmérés ismét arról tanúskodott, hogy a németek túlnyomó többsége támogatja a rendőrség keményebb fellépését az erőszakot alkalmazókkal szemben. Az Emnid közvélemény-kutató intézet szerdán nyilvánosságra hozott adatai szerint a megkérdezettek 71 százaléka helyeselte a biztonsági intézkedések szigorítását, illetve a rendőrség taktikáját.
MTI - fidesz.hu