Nem készültek fel megfelelően arra az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalban (APEH), hogy ilyen magas számú vagyonosodási vizsgálatot kell lebonyolítani, nincsenek meg az ehhez szükséges helyiségek sem - közölte lapunk kérdésére Vadász Iván, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének alelnöke. A szakember leszögezte: sokszor úgy kerülnek szóba kényes anyagi kérdések, hogy egyszerre öt-tíz ügyfél és revizor tartózkodik a teremben, holott ezek az adatok csak az adózóra és az őt vizsgáló ellenőrre tartoznak. Minderről az adatvédelmi biztos az Info Rádiónak úgy vélekedett, hogy az APEH eljárása adatvédelmi tekintetben is aggályos, hiszen veszélybe kerülnek a személyes adatok és az adótitkok is. - Olyan alapvető gondokkal is szembesülünk, hogy a tárgyalás során az adózónak csak egy karfa nélküli szék jut, és nincs hova tegye a sokszor többkilós irattömeget, így kénytelen az ölében lapozni a dokumentumokat - tette hozzá Vadász Iván.
Nem csak az adózók fogadása kavar vitákat a vagyonosodási vizsgálatokkal kapcsolatban. Ismeretes, hogy az "áldozatok" kiszemelésénél fontos szereppel bírnak a vállalkozásnak adott tagi kölcsönök. Gondot okoz azonban, hogy a könyvelők sokszor automatikusan ilyen kölcsönöket könyvelnek le negatív egyenleg esetén, és erről az adózó gyakran csak a vizsgálat kezdetekor értesül. Gyakori panasz az is, hogy míg az APEH alaposan a kis- és középvállalkozók körmére néz, az igazi nagyhalakat, a komoly adócsalókat nem képes behálózni. A vagyonosodási vizsgálatok elsősorban valóban a kisvállalkozók ellen irányulnak, míg a feketegazdaság felderítésére nem jut elég kapacitás - véli Vadász Iván.
Az adótanácsadó úgy véli: a kormány és az APEH átesett a ló túloldalára a tízezer vizsgálattal. Véleménye szerint háromezer vizsgálatnak is kellő hatása lett volna. Vadász Iván személyes tapasztalata alapján úgy véli: alig jut kapacitás más ügyekre, többek között a társasági adó vagy az áfa ellenőrzésére. Fontos tény az is, hogy a vagyonosodási vizsgálatok anyagilag közel sem nevezhetők hatékonynak, hiszen sokszor csupán pár millió forintos megállapítással zárulnak. Az idén eddig csaknem négyezer vizsgálatot fejezett be az APEH, és ezek összesen mintegy 15 milliárd forint összegű megállapítással zárultak. Igaz, sokszor az adózóknál is akad keresnivaló: az, hogy a vizsgálati alanyok igyekeznek húzni az időt, még hatékony védekezés lehet, sokszor azonban teljesen hiteltelen forrásokban jelölik meg vagyonuk eredetét. Ilyenek a több tíz millió forintos menyasszonytánc, vagy a nagymama lottónyereménye.
Kiss Roland, Magyar Nemzet
fidesz.hu