Továbbra is függőben maradt viszont a magyarországi társadalombiztosítási modernizáció ügye. Ez azért furcsa, mert mostantól szakértői egyeztetések folynak majd, holott előzőleg a "csúcsvezetők" megegyezését akarták mindenekelőtt tető alá hozni. Pedig a téma politikailag sorsdöntő: a szabad demokraták alig burkoltan kijelentették, hogy a több-biztosítós rendszer bukása esetén nincs értelme a további kormányzati együttműködésnek a szocialistákkal.
Most aztán az idő szorításában kényszerül dűlőre jutni egymással az MSZP és az SZDSZ. A június 25-i határidőt a liberális párt szabta meg, és be nem tartása esetén - a közvélemény előtti teljes hitelvesztés kockázata nélkül - a szabad demokraták nem folytathatják zavartalanul a koalíciós együttműködést. A határidő lejártával tulajdonképpen ki kellene vonulniuk a kormányból.
A koalíció felbomlása valós lehetőség, de a két párt közül egyiknek sem áll érdekében. A közvélemény-kutatások szerint az esetleges előre hozott választáson az MSZP súlyos vereséget szenvedne a Fidesszel folytatott viadalban, míg az SZDSZ talán búcsút mondhatna a parlamentnek is. A népszerűségvesztés és a szorító idő lépéskényszert teremtett, ezért a létfontosságú szakmai kérdésben politikai döntést kényszerülnek hozni a koalíciós pártok a válság feloldására.
Így semmi garanciát nem látunk arra, hogy a döntés nyomán a biztosítási rendszer - és általában az egészségügy átalakítása - az ország lakosságának a lehető legkedvezőbben alakul. Megkérdezhetnénk a két párt frontembereit: amikor tavaly összehozták a régi-új koalíciót, miért nem megfelelően kiérlelt reformtervek birtokában kezdték el az ország kormányzását. A jelenlegi kapkodó alkukötés nehezen menthető. Vajon miért tesznek úgy a két párt vezetői, mintha mostanáig tilos lett volna találkozniuk egymással? Vagy mintha csak mostanában szembesültek volna először saját választási ígéreteikkel, amelyek szerint az egészségügy és a biztosítási rendszer reformjának ebben a ciklusban meg kell történnie.
Rossz belegondolni, hogy ősztől újabb területek modernizációja kezdődik. A tervek szerint a nyugdíjrendszer és az egyház-finanszírozás átalakítása, az adóreform és az energialiberalizáció kerül majd terítékre. Azt gondoljuk, ha ugyanilyen előkészítetlenül vágnak bele, a rögtönzött reformok helyett jobb lenne egy hátraarc és az őszinte csődbejelentés. Meg a kötelező bocsánatkérés.
Magyar Hírlap
fidesz.hu