"Magyarország az utolsók között kullog Kelet-Közép-Európában a versenyképesség terén. Ez részben a többi ország gyorsabb előrehaladásából, részben pedig abból következik, hogy a hazai cégeknél magasak az élőmunka-ráfordítások és súlyosak az adminisztratív terhek" - mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Örvendetes azonban, hogy az utóbbi három évben a kereskedelmi mérleg passzívuma évente egymilliárd euróval csökkent. "Ennek ellenére a fizetési mérleg hiánya továbbra is magas" - mondta Parragh. Jelzésértékű, hogy a profitkivitel évi négy és fél-ötmilliárd euróval terheli a fizetési mérleget, emiatt megtörhet a beruházási-fejlesztési trend. Tíz év óta 2006 volt az első év, amikor csökkentek a hazai beruházások, és a vállalkozói szféra fejlesztései nem húzták a növekedést.
Parragh kiemelte, hogy ma Magyarországon gazdaságpolitika helyett az egyensúlyi követelményeknek mindent alárendelő pénzügyi, költségvetési politika uralkodik, és a gazdaságpolitikát gyakran a konvergenciaprogrammal azonosítják. "Pedig - jelentette ki - nincs egyértelmű, világos gazdaságpolitika, és ennek hiányában az intézkedések, programok esetenként ellentmondásosan valósulnak meg."
Az elmúlt év gazdaságpolitikai folyamatainak legnagyobb érdeme, hogy sikerült elkerülni a pénzügyi összeomlást, de ezért feláldozták a gazdasági növekedést. "Ráadásul nem látszik a költségvetés kiadási szerkezete átalakításának hosszú távú koncepciója sem" - összegezte véleményét Parragh László.
A kamara elnöke elmondta: a reformok megvalósítása megkezdődött, de az előrehaladást alig lehet érzékelni. A vállalkozások pedig úgy látják, hogy nincs kialakított reformkoncepció, s hiányzik a párbeszéd. A "reformbarkácsolás" irritálja az embereket, és mára a reformok társadalmi támogatottsága elolvadt. A kereskedelmi kamara elnöke aggasztónak tartja azt is, hogy 2011-2012-ig sem lesz adóreform. Parragh szerint ha az adórendszer nem változik kedvezően, akkor a befektetők elpártolhatnak Magyarországtól.
Hunyor Erna, Magyar Hírlap
fidesz.hu