fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Tarlós: Nem az ellenzék dolga sikereket elérni
2007. június 8., 08:12
Tarlós István, a fővárosi Fidesz-KDNP-frakciószövetség vezetőjeként is tartja a főpolgármesteri választáskor tett ígéretét, hogy Budapest fejlesztése érdekében kész együttműködni a baloldallal. Tarlós azonban úgy látja, Demszky Gábor konok magatartása miatt ez nem jöhet létre. A jelenlegi, politikai városvezetés helyett a szakmai irányítás híve, a levegőbe eresztett tervekkel szemben a főváros biztonságos működését tartja fontosnak. Magyar Hírlap interjú a Fidesz fővárosi frakcióvezetőjével.

- A Fővárosi Vízművek tegnap közölte, nem tud törvényesen működni, mivel a felügyelőbizottság kellő számú tag híján nem alakulhatott meg. Az ellenzék delegáltjai hiányoznak, miután sem a vízművek, sem más fővárosi cég ellenőrző testületének megválasztásában nem vettek részt. Többször kifogásolták, hogy a városvezetés elmulasztotta az egyeztetést, csak MDF-fel váltott levelet. Milyen megoldást lát a helyzetre?

- A főváros szervezeti és működési szabályzata nem ír olyat elő, hogy egy nehezen behatárolható ellenzék saját magával tárgyaljon. Mellesleg aki végignézi 2006 októberétől kezdődően a szavazási jegyzőkönyveket, könnyen belátja, hogy semmi ok nincs az MDF-et ellenzéknek tekinteni. A lényeg azonban, hogy mi kétszer írásban leadtuk személyi javaslatunkat a gazdasági bizottság elnökének. Csak a szervezési és működési-szabályzat (szmsz) szerint kell eljárni: döntsön a bizottság! Másra nincs szükség, ennek viszont semmi akadálya. Hagyják abba a szójátékokat, tartsák be az szmsz-ben foglaltakat, és kész.

- Ön a közgyűlésben szokatlanul élesen, már-már nyersen bírálja a városvezetést. Nem gondolja, hogy visszaüt?

- Az utóbbi hónapban valóban a kritikára és a markáns hangvételre koncentráltam. Ezt azonban nem indulatból tettem, hanem nagyon is tudatosan. A fővárosban olyan képmutatást, őszintétlen légkört tapasztalok, amely nekem teljesen idegen, pedig kerületi polgármesterként tizenhat évet dolgoztam. Ezt a vizet fel kellett kavarni, rá kellett mutatni a valótlan állításokra, például a metróépítés esetében. Tényleg nyugodtan, elfogultság nélkül kijelenthetjük, hogy ma már a 4-es metró építésének csúszásáért Demszky Gábor sokkal inkább felelős, mint Orbán Viktor. Elég csak az engedélyek hiányára, a lezáratlan kisajátítási eljárásokra, perekre utalni.

- Nem túl erős ez a hang?

- Lehet, hogy annak tűnik, de ön tudja a legjobban, hogy a média figyelmének felkeltéséhez valami új, különös kell. A külvárosban nőttem fel, értem a kocsmák nyelvét is, csak azt a mesterkélt stílust nem szeretem, ami itt eluralkodott.

- A város vezetőire vagy a koalíciós frakciókra gondol?

- A városvezetésre. A koalíció más dolog, a szocialisták nyilvánvalóan beleszorultak. Csak a kormánykoalíciós kényszer és a hatalomféltés tartja egyben őket, semmint elvek, koncepciók, politikai szimpátia. Ennek számos jelét láttuk már a városházán. Másfelől világosan látszik, a főpolgármester nem szokta meg a kritikai hangot. Készpénznek vette, hogy liberálisnak adja el magát, de antidemokratikus módszerekkel élhet. A szemléletmódunk között ugyancsak lényeges az eltérés. A rendkívül bizonytalan alapokon nyugvó költségvetés ellenére a távoli jövő fejlesztéseiben gondolkodik, miközben a város működése üzemeltetése, biztonsága hanyatlik. Én ezzel szemben mindenekelőtt az intézmények, a közszolgáltató cégek stabilizálását, az állampolgárok biztonságérzetének növelését, a közterületek tisztaságának fenntartását tartom szem előtt. Nekem már a kilencvenes években kiderült, hogy nem egyformán jár az agyunk, nem értjük meg egymást, és nincs is értelme magyarázatokba fogni. Ő a politikai, én a szakmai alapú városvezetés híve vagyok. Emlékszem, mosolyogva szavazták le azt a költségvetési javaslatomat a másik huszonhattal együtt, hogy a büdzsé kevesebb mint fél százalékát a köztisztaságra, rendre költsük. Minden politika annyit ér, amennyit a polgárok érdekében megvalósítanak belőle, nem szolgálhatja, senki sunyiságának, alantas ösztöneinek kiélését.

- A főváros rengeteg fejlesztésben venne részt, holott nincs hozzá forrása, legutóbb a gázgyár, a városháza udvara vagy az aquincumi híd kapcsán derült ki. A Fidesz kevesebb beruházást indítana?

- Igyekszem, de tényleg nem tudom megérteni, hogy a főpolgármester úr ennyire nem ért a tervezéshez, vagy szándékosan csinálja azt, amit. A bejelentett tervek jó része blöff. Nézzük a Budapest szíve programot, amely valóban nagyon szép, de a befejezését 2017-re ígérik. Ne haragudjék, de erről nem tud más az eszembe jutni, mint a szovjet idők. Ezek nem tervek, hanem álmok! Milyen tervek azok, amelyek 10-15 év múlva valósulnának meg, de nincs hozzájuk pénz. Bizonyos médiahátszéllel persze lehet velük népszerűségre szert tenni, de ennél többet nem érnek. Amikor a város tele van pénzzel, közvetlenül megvalósítható terveken dolgozik, párhuzamosan pedig távlati elképzelésekben gondolkozik: ilyenfajta irányítás ellen nem lenne kifogásunk. Itt azonban nem erről van szó, hanem levegőbe eregetett tervekről, amelyekkel félrevezetik az embereket. Ne csodálkozzunk azon, hogy egy felmérés szerint a budapestiek tíz százaléka azt hiszi, Demszky Gábor már felépítette a négyes metrót. A működési oldal nehézségeiről most nem is beszélve.

- Néhány hete ünnepélyesen jelentette be, hogy huszonkilencmilliárd forint pénzmaradvány keletkezett.

- Ez engem elkeserített. Tudvalevő, hogy körülbelül kétszázmilliárd forint hiányzik a négyes metróból. A város adósságállománya több mint százhatvanmilliárd forint, az idei költségvetést harmincötmilliárd hiánnyal tervezték. Ha összeadom, eléri a négyszázmilliárdot, amihez a színtiszta fővárosi tulajdonú BKV még hetvenmilliárddal járul hozzá. Persze örülhetek, ha találok a zsebemben huszonkilencmilliárdot, de ez miért lenne siker?

- A fővárosi Fidesz-KDNP-nek, mint legnagyobb frakciónak, amely az MDF-fel egyfős kisebbséggel működik, mit sikerült elérnie az elmúlt nyolc hónapban?

- Amikor a frakciókat számoljuk, nem tehetjük meg, hogy ne beszéljünk az MDF-ről, amely mindig annyi szavazattal segíti a koalíciót, amennyire éppen szüksége van. Háromnál többel csak azért nem, mert ennyi helyük van. Nem az ellenzék dolga sikereket elérni, hiszen a matematika az matematika, aki több gombot tud nyomni, az nyer. Mi alternatívát tudunk mutatni. A jelenlegi városvezetésnek egyáltalán nincs hajlandósága az együttműködésre, miközben az ellenzék számos alkalommal támogatta az előterjesztéseit. Azt hiszem, kellőképpen meg tudtuk jeleníteni a véleményünket a nyilvánosság előtt. Az egyik felmérés szerint az utóbbi egy évben a legtöbbet szereplő húsz magyar politikus közé kerültem. Ha a bírálaton túl az alternatívákat is sikerül erőtejesen megjelenítenünk, azt már eredménynek nevezem. Dolgozunk a várostervünkön.

- Pedig van hatása a fellépéseiknek. Az észak-budai kórházösszevonástól azért húzódott vissza az SZDSZ, mert nem akarta az ellenzék vádját hallgatni a nem létező hatástanulmányokról, ahogy ezt a középiskolák bezárásakor kényszerült elviselni.

- Természetesen bizonyos ügyekben ki tudunk csikarni óvatosságot, mértékletességet a koalíciótól. Sőt azt kell mondom, a szocialisták részéről sok esetben tapasztalom az együttműködési hajlandóságot, ez azonban a városvezető konokságán elbukik. Most is tartom választáskor tett ígéretemet: ha főpolgármester leszek, bevonom a baloldalt is az irányításba. Ameddig a működtetés, fejlesztés praktikus kérdéseiben a konzervatív és a szocialista oldal vezető ereje nem tud valamiféle közeledést mutatni, addig a város sem pragmatikus sem mentális értelemben nem tud jobb pályára lépni.

- Demszky Gábor személye akadályozza ezt?

- Meggyőződésem, hogy igen. Mi készek vagyunk a kompromisszumokra. Nem akarok senkit kellemetlen helyzetbe hozni, de azért látjuk, hogy a szocialistákat hányszor kényszerítette kényelmetlen helyzetbe.

- Miben kell javulnia a Fidesznek a következő választásig?

- Ne menjünk elébe a dolgoknak. Ami biztos: mindenképpen szükség lesz arra, hogy együttes erővel akarjuk a választási győzelmet. Ez az, amit az MSZP mindig fel tud mutatni, erre nekünk is képesnek kell lennünk. Nagyon jó esélyeket fog kínálni ehhez a kormány sikertelensége, szavahihetőségének megkérdőjelezése. Az elmúlt másfél évben történteket - élükön az egészségügyi reformnak nevezett rémálommal - semmilyen kommunikációs trükkel nem tudják eltüntetni.
Akkor keseredem el a legjobban, amikor a Fidesz második vonalában belenyugvó magatartásformákkal találkozom, miszerint, majd csak lesz valami, jó nekünk az ellenzéki szerep. Ezért gondolkozik helyesen Orbán Viktor: annak van a legnagyobb esélye a sikerre, aki a legerősebben akarja. Hadd tegyem hozzá a saját véleményemet: a Fidesz egészségesebbnek látszik a hagyományosan magyar értékek képviseletében. Ez reményt kell hogy adjon.

Pályakép

Budapesten született, 1948-ban. Az Árpád Gimnázium humán tagozatán érettségizett, 1973-ban mélyépítő-mérnöki diplomát szerzett a Budapesti Műszaki Egyetemen. Művezető az Út- és Vasútépítő Vállalatnál, 1974-től a Főber műszaki ellenőre, a Mélyépítő Vállalat építésvezető-helyettese, később termelési főmérnök. 1987-ben tervezőirodát nyit. 1990-ben az SZDSZ-Fidesz jelöltjeként Óbuda polgármesterévé választják. 1994-ben, a liberálisok kormányra lépésekor kilép az SZDSZ-ből, pártonkívüliként választják újjá, majd 1998-ban és 2002-ben is. 1993 és 2003 között a Közép-Magyarország régió fejlesztési tanácsának alelnöke. 2006-tól a Fővárosi Közgyűlés Fidesz-KDNP-frakciószövetségének vezetője. Nős, három gyermek apja.

Zsidai Péter, Magyar Hírlap


fidesz.hu