A rendvédelem tisztaságát beszennyezni könnyű, újra patyolatfehérré tenni szinte lehetetlen.
Mert ki ne emlékezne még sokáig, amikor rendőrt lát, a közelmúlt nagy vihart kavaró eseteire? Van választék. Hajnali "légyott" a budapesti Múzeum körúton, emberrabló rendőrök Kisvárdán, korrupt autópálya-szolgálatosok a gödöllői, a hevesi vagy a borsodi szakaszon, változatos bűnlajstrommal: hol igazoltatás közben kenőpénzt fogadnak el egy cigarettacsempésztől, majd a szállítmányát is elveszik, másutt autómentő cégekkel üzletelnek és a többi.
Ezek ismeretében meglepő a főkapitány rácsodálkozása. Szerinte tűrhetetlen, hogy az állampolgárok negyvenegy százaléka nem működik együtt a rendőrökkel. Akár a negyvenegy százalékon innen, akár azon túl vagyunk, szerintünk is baj az ilyen magas közönymutató. De érthető.
Régen akiben fölhorgadt az együttműködési hajlandóság, az beállt önkéntes rendőrnek. Élcek célpontja lett, sok hasznát a szerv sem látta, de egy ország volt büszke arra, hogy okosabb a rendőreinél és futballistáinál.
Bencze József szerint egyébként a magyar rendőrség nincs morális válságban. Magas labda, muszáj leütni: mi lenne, ha a főrendőr szerint is abban lenne? Egyébként pedig szofisztikai játék csupán, hogy válságnak vagy katasztrofális bizalomvesztésnek nevezzük azt, amit a negyvenegy százalékos távolságtartás jelez.
A rendőrök körében végzett legutóbbi felmérés egyébként meglepő eredménnyel zárult: az állomány kilencven százaléka elítéli, ám egytizede nem a rendőri jogsértéseket. És eme tíz százalék esetében bizalmon alapuló együttműködésről még beszélni is komolytalan.
A bizalmi mögöttes másutt is elporladni látszik, igaz, csak Halmai Gábor alkotmányjogász olvasatában. Ő, aki az Országos Választási Bizottság elnökhelyettese, az Alkotmánybíróság legutóbbi határozatát politikailag befolyásolt döntésnek nevezi. Tegnap rátett még egy lapáttal: "színvonaltalan, cinikus és érveket nem tartalmazó" szövegnek titulálta. Valódi érvek nélkül, persze. A nála kissé többet látott szakemberek figyelmeztetik, az Alkotmánybíróság jogértelmezése végleges és kötelező. A testület támadhatatlan. Nincs okunk védeni Halmaitól. Őt magát, a saját ellentmondásaitól, annál inkább kéne.
Magyar Hírlap
fidesz.hu