A pozsonyi Pravda pénteki számában "Kubis Koszovóban nem fél a magyaroktól" cím alatt szólaltatta meg Ján Kubist, az után, hogy a szlovák pártok - és maga Robert Fico miniszterelnök is - hónapokon óta azzal riogatták a közvéleményt, hogy ha Koszovóban megvalósul az ENSZ különmegbízottja, Martti Ahtisaari felügyelt önállóságot ígérő terve, akkor a szlovákiai magyarok "vérszemet kapnak és még hangsúlyosabbá teszik autonómia-törekvéseiket." A Magyar Koalíció Pártja (MKP) évek óta nem győzi hangoztatni, hogy nem autonómiát, hanem az Európában bevett önkormányzatiságot szorgalmaz.
"Szlovákia területén nem ismétlődhet meg a koszovói rendezés, mert az egyedülálló és megismételhetetlen" - mondta a lapnak Kubis, aki szerint "Minden ilyen ijesztgetés és úgynevezett analógia alaptalan."
Kérdésében a lap felvetette: vajon nem volt-e bizonyos mértékben maga Kubis is cselekvő részese ezeknek a riogatásoknak, hiszen egynémely idevágó nyilatkozatát az MKP "primitív nacionalizmusnak" minősítette Kubis azzal válaszolt, hogy ő csak az MKP arra utaló megnyilvánulásaiból indult ki, miszerint az MKP szemében a koszovói rendezés "egyfajta minta, vagy annak ihletője" lehet.
"Az ő szavaik nem az én szavaim. Ha egy etnikai alapon szerveződő párt a kisebbségek kollektív jogaira épülő elméletekkel áll elő, arra reagálnom kell" - mondta a szlovák kormány egyetlen párton kívüli minisztere.
Kubis nem tett említést a szlovák parlament március végi nyilatkozatáról, amely elutasította az Ahtisaari-tervet. "A sok éve tragédiákkal és válságokkal küzdő koszovói tartomány teljes és korlátozásoktól mentes függetlensége nem szolgálhatja megfelelő módon a régió stabilitását" - állt a nyilatkozatban, amelyet az MKP, a parlamentben egyedül, nem szavazott meg és elfogadását "érthetetlennek és alibizmusnak" nevezte s azzal kommentálta, hogy "győzött a hamis szláv szolidaritás".
A lap megkérdezte a külügyminisztert: végül hogyan szavaz majd Szlovákia? "Értelemszerűen ha kenyértörésre kerülne sor, amikor ez már minden árnyaltság nélküli igen vagy nem kérdésévé válik, abban az esetben az én álláspontom világos: nem áll szándékunkban és nem is engedhetjük meg magunknak, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsában esedékes szavazáskor az Európai Unióval és a szövetségeseinkkel szemben lépjünk. Szóval mellette szavaznánk" - fogalmazott a szlovák külügyminiszter a baloldali színezetű pozsonyi lapnak adott interjúban.
MTI - fidesz.hu