Dick Marty pénteken Párizsban közreadott jelentése szerint a titkos CIA-fogdák létesítéséről tudott a két ország akkori elnöke, Aleksander Kwasniewski és Ion Iliescu. Szintén bevonták a két ország védelmi miniszterét, illetve katonai titkosszolgálatának vezetőjét.
A svájci jelentéstevő egyúttal éles szemrehányásokkal illette az Európa Tanács több tagját, köztük Németországot és Olaszországot azért, mert "államtitokként" kezelték jogellenes akcióknak - köztük terrorgyanús egyének külföldre szállításának - a felderítését.
Az Egyesült Államok 2001 októberében megállapodást kötött NATO-szövetségeseivel arról, hogy messzemenő segítséget nyújtanak egymásnak a terrorizmus elleni küzdelemben. E megállapodásnak - az ET-jelentés szerint - vannak titkos passzusai is, és e titkos részek szolgáltattak jogalapot az európai CIA-műveletekhez.
"A titkos európai fogdákat kizárólag és közvetlenül a CIA működtette - áll a jelentésben. - Míg valószínű, hogy az érintett országokban nagyon kevesen bírtak tudtak ezek létezéséről, elegendő okunk van kijelenteni, hogy a legmagasabb állami hatóságok tudatában voltak a CIA illegális tevékenységének."
A fogolyszállító repülőgépek rendszerint Afganisztán fővárosából, Kabulból indultak, és vagy az észak-lengyelországi Szymany repülőterén vagy Délkelet-Romániában, a Mihail-Kogalniceanu repülőtéren szálltak le. Az amerikaiak a románok által rendelkezésükre bocsátott biztonsági zónán belül azt tettek, amit akartak. Lengyelországban az volt az eljárás, hogy a foglyokat a repülőtérről a közeli Stare Kiejkutyba, a lengyel titkosszolgálat támaszpontjára vitték át.
A jelentés szerint a szállítási akciókban általában kizárólag amerikaiak vettek részt, ezért román, illetve lengyel szemtanú nincs is.
MTI - fidesz.hu