fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Botticelli-freskót tártak fel Esztergomban
2007. június 8., 16:38
Az esztergomi freskót, amelynek egyik alakját a legújabb kutatások Botticellinek tulajdonítják, először 1934-ben tárták fel itáliai restaurátorok; a négy erényt ábrázoló falképet 1938-tól láthatta a nagyközönség - mondta el az MTI-nek pénteken a Vármúzeum igazgatója.

A freskó az esztergomi vár Árpád-kori lakótornyában található, ahol a XV. század második felében Vitéz János, Esztergom akkori érseke dolgozószobát rendezett be - tette hozzá Horváth Béla.

Korabeli dokumentumok, például a firenzei levéltár adatai szerint Vitéz János a firenzei Filippo Lippi festőműhelyét bízta meg a szoba freskóinak elkészítésével.

Botticelli ennek a festőiskolának volt az egyik legtehetségesebb tanítványa. Levéltári adatok tanúskodnak arról, hogy Botticelli belépett Lippi műhelyébe, de egy szakasz hiányzik a dokumentumokból, ez lehetett az időszak, amikor mestere Magyarországra küldte - vélekedett a Vármúzeum igazgatója.

A művészettörténészek 2000-től a legkorszerűbb eszközökkel vizsgálták újra a freskót, és a négy reneszánsz erény közül a mértékletességet ábrázoló nőalak sajátságos arányaiból, haj-, nyak-, és arcábrázolásából arra következtettek, hogy az minden bizonnyal Botticelli keze munkája.

A felfedezés jelentőségét egyedülállóvá teszi, hogy Botticellinek Itálián kívül másutt nem maradt fent freskója - hangsúlyozta Horváth Béla.

MTI - fidesz.hu