A 2006-os választási kampányban a baloldali és liberális kormánypártok még tagadták, hogy ismét kormányra kerülve vizitdíjat vagy felsőoktatási tandíjat vezetnének be. Gyurcsány Ferenc az Orbán Viktorral folytatott televíziós miniszterelnöki vitában - ahol az ellenzéki pártvezető kilátásba helyezte a vizitdíj bevezetését baloldali győzelem esetén - látványosan kérte Orbán Viktort: vonja vissza állítását, ne riogassa ezzel az embereket, a baloldali kormánynak nem áll szándékában a vizitdíj bevezetése. "Nem igaz vádakkal választást nyerni nem igaz országhoz vezet" - tette hozzá az akkori miniszterelnök. Az első Gyurcsány-kormány adócsökkentést is ígért, a 2006-os választás előtt ezt törvénybe is iktatta, majd a választások megnyerése után adót emelt.
Szellem a palackból
A kormánypártok megtévesztő szándékairól és trükkjeiről csak később, a tavaly ősszel kiszivárgott őszödi beszédből "értesülhettünk". A szöveg trágársága, de még inkább a politikusi és kormányzati hazugságokat beismerő részei megingatták a Gyurcsány-kormányba vetett közbizalmat. Pedig az MSZP-SZDSZ-kormánynak sikerült a rendszerváltás után első ízben - mint később kiderült, a választók félrevezetése árán - hatalmon maradnia. Őszöd előtt Gyurcsány Ferencet sokan mint "szocialista Messiást" üdvözölték, aki a sír széléről hozta vissza a szocialisták és a kormányzat megtépázott népszerűségét a Medgyessy-kormány botrányai és a vesztes európai parlamenti választások után. De milyen áron? A kiszivárgott miniszterelnöki "vallomásból" tudhattuk meg, hogy a második választási fordulótól a kormányalakításig eltelt időszakban a Gyurcsány-csomag intézkedéseit dolgozták ki, hiszen a megszorítások részleteit a választás előtt nem is merték papírra vetni, nehogy valamely részlete kiszivárogjon. Ugyancsak az őszödi beszédből vált világossá: a kormánypártok a kampányban eltitkolták a választók előtt a költségvetés rendkívül súlyos helyzetét és azt is, hogy milyen intézkedésekre számíthat az ország ismételt hatalomra kerülésük esetén.
Megrengető reformok
Egyes szakértői vélemények szerint a Gyurcsány-kormány eddigi intézkedései csak névleg reformok, valódi szerkezeti változást nem hoztak: sem a közigazgatás, sem az egészségügy átalakítása nem történt meg. A kórházbezárások és ágyszámcsökkentések sorozatát számos szakmai és társadalmi konfliktus kísérte, és a meghatározó szakmai szervezetek jobbára egyetértenek abban: a valóban szükséges átalakításokat nem hozták meg az intézkedések. Az egészségügyi leépítések, az oktatás keresztmetszetének szűkítése, a hazai kis- és középvállalkozásokat súlyosan érintő megszorítások, az őszödi beszéd után kirobbant tiltakozó mozgalmak és zavargások mind-mind fokozták a társadalmi bizonytalanságot. Az Alkotmánybíróság több bevételnövelő intézkedését - például az elvárt adót - az alaptörvénnyel ellentétesnek találta és elvetette.
magyarhirlap.hu - fidesz.hu
Cikk: | Ma próbálják megmagyarázni egyéves teljesítményüket Gyurcsányék |