A német kancellár, a nyolcak soros elnöke mindezt a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung című tekintélyes vasárnapi lapnak adott nyilatkozatában hangsúlyozta, kiemelve: "A megállapodás jelzi, hogy Amerikával jól szót tudunk érteni. Ez azonban nem jelenti azt, hogy mindenre rábólintunk, amit az Egyesült Államok akar."
A G8-csúcs résztvevői Heiligendammban kinyilvánították azt a közös szándékukat, hogy 2050-ig a felére csökkentik a környezetet leginkább szennyező széndioxid kibocsátását, s egyetértettek abban, hogy a klímaváltozás elleni harcot az ENSZ koordinálja. George Bush amerikai elnök első ízben vállalt egyfajta erkölcsi kötelezettséget az üvegházhatású gázok kibocsátásáénak mérséklésére, s első ízben fogadta el az ENSZ szerepvállalását. A kancellár utalt arra: maga részéről mindig is ellenezte azokat a kísérleteket, amelyek azt célozták, hogy a klímaváltozás hátrányos következményei elleni harcban a világszervezet keretein kívül járjanak el.
Merkel úgy ítélte meg, hogy a nyolcak csúcskonferenciáján született eredmények kedvező hatással lesznek Németország pozíciójára az ENSZ-ben. Reményét fejezte ki, hogy a heiligendammi csúcsot követően növekszik országának súlya és befolyása a világszervezetben. Emlékeztetett arra, hogy Berlin régóta állandó tagságra törekszik a Biztonsági Tanácsban. Mindebből azonban nem következik, hogy azonnal újabb vitát kezdeményezünk e célkitűzés elérése érdekében - fűzte hozzá a kancellár.
Merkel - aki egyben az Európai Unió soros elnöki tisztségét is betölti - elismerően szólt az uniós tagállamok szoros együttműködéséről a G8-csúcson. Ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy az európai alkotmányozással kapcsolatos vitában a megállapodást "máris a zsebünkben tudhatjuk". Ezzel összefüggésben rendkívül nehéz európai feladatról beszélt.
MTI - fidesz.hu