Az Egyesült Államok védelmi minisztériuma "egyre alaposabban" vizsgálja az amerikai csapatok csökkentett létszámú, ám évekig tartó állomásoztatásának lehetőségeit a "megszállás utáni Irakban". A kétharmados csapatkivonás "valószínűleg" jövő év közepén fog kezdődni, és a művelet 2008 végére, 2009 elejére be is fejeződhetne - írta az újság, amely több mint húsz tiszttel, közöttük vezető beosztású, Irakban szolgáló parancsnokokkal, továbbá elemzőkkel készített interjút.
A Pentagonban már nem az a kérdés, hogy lesz-e csapatkivonás - ez már nyilvánvaló. Azt vizsgálják, hogy ez milyen mértékű legyen, milyen gyorsan lesz végrehajtható, és milyen céllal maradjanak Irakban csapatok. A Pentagon egyik legfőbb célja, hogy a kivonuló csapatok "intelligensebb módon" hagyják el az arab országot annál, mint ahogy bevonultak. A többnyire név nélküli nyilatkozó tisztek szerint a kivonást nem lehet az iraki helyzet mindeddig feltételként hangoztatott "javulásához" kötni, mert a politikai megbékélés Irakban "valószínűtlen". Egyes parancsnokok értékelése szerint a 2004 és 2006 közötti időszak, amikor az "iraki átalakulásra" vártak, teljesen haszontalan volt. Az elképzelések szerint a csapatok létszámának jelentős csökkentése jelzés lesz az Amerika-ellenes erőknek, hogy a megszállás nem tart örökké, egyúttal biztosíték a szövetségeseknek, hogy az Egyesült Államok nem tervezi teljesen elhagyni az országot.
Szakértők szerint a teljes kivonásról folyó washingtoni vita hamis dilemma. Még ha ez volna is a cél, a csapatok kivezénylése Dél-Irakon keresztül Kuvait irányába legalább egy évet igényelne. Katonai illetékesek úgy látják, hogy a teljes amerikai kivonás az egymással harcoló szunnita és síita milíciáknak sem érdekük. Ezt ezenkívül bármilyen jövőbeni bagdadi kormány sem fogja követelni, mivel az amerikai jelenlét elrettenthet egy esetleges külföldi intervenciót.
Az újság által megszólaltatott szakértők szerint 20 ezres szárazföldi csapattest maradna Irakban hosszú távra a kormány védelmére és az iraki biztonsági erők esetleges megsegítésére. Ezenkívül 10 ezer katona kiképző és tanácsadó szerephez jutna az iraki katonaság és rendőrség mellett. Ugyancsak a tervekben szerepel egy további különleges egység állomásoztatása azzal a céllal, hogy felszámolják az al-Kaida szunnita felkelő csoportját. Végül a csapatok irányításához és ellátásához, a logisztikai feladatok elvégzéséhez további 10 ezer főre lesz szükség.
MTI - fidesz.hu