Cservák Csaba a Magyar Nemzetnek úgy nyilatkozott: a kifogásolt és régóta vitatott rendelkezés három alkotmányos elvet is sért. Ellentétes a jogállamiság lényegi elemével, a jogbiztonsággal, mert az első és a másodfokú hatóság, vagyis az OVB és az AB szinte korlátlan ideig labdázgathat egymással. Ha ugyanis a bírák új eljárásra utasítják a választási testületet, az OVB - elvben - újra és újra meghozhatja ugyanazt a döntést. Cservák Csaba szerint aggályos a jogszabály azért is, mert sérti a jogorvoslat alkotmányos jogát: nincs garancia rá, hogy az OVB valóban az AB határozata szerint dönt az új eljárásban. Az alkotmányjogász úgy véli, sérül a népszuverenitás elve is. A választójogi testület ugyanis a végtelenségig elhúzhatja az eljárást, elodázhatja a referendumra alkalmas kérdések hitelesítését.
Az OVB volt tagja rámutatott: a hazai választójog alapelve az, hogy a másodfokú testület megváltoztathatja az első fok döntését. Ez alól jelenleg csak a népszavazás kivétel. A Legfelsőbb Bíróság például az OVB határozatától eltérő álláspontot képviselhet ítéleteiben. A tavalyi országgyűlési választások idején ez minden korábbinál nagyobb arányban történt meg.
Az alkotmányjogász a Magyar Nemzet kérdésére közölte: az AB-hez a hét végén eljuttatott beadványában azt kérte: semmisítsék meg a kifogásolt rendelkezést. Hozzátette: amennyiben indítványának helyt adnak, nem lesz szükség arra, hogy az Országgyűlés új törvényt alkosson. A paragrafus megsemmisítése után a választási eljárás általános jogorvoslati szabályai érvényesülnének a népszavazási ügyekben is. Vagyis: az AB-nek nemcsak arra lenne módja, hogy jóváhagyja az OVB határozatát, hanem arra is, hogy megváltoztassa azt. A kérdés hitelesítését megtagadó elsőfokú döntés helyett zöld utat adhatna a népszavazási kezdeményezésnek. Cservák Csaba úgy látja, az AB a következő hónapokban sort keríthet indítványának megítélésére.
Csak az időpontról döntenek? Az OVB ma állást foglal a tandíj, a vizitdíj és a kórházi napidíj ügyéről. Ám nem érdemben, hanem csak ügyrendi szempontból: a testület tagjai - saját programjuk szerint - most várhatóan csak azt döntik el, mikor döntsenek a kérdések hitelesítéséről, vagy a hitelesítés megtagadásáról. Az Alkotmánybíróság - mint ismeretes - egy héttel ezelőtt megsemmisítette az OVB hitelesítést megtagadó határozatát, és a testületet új eljárásra utasította. Közölte: mindhárom kérdésben elrendelhető a referendum. A bírák felhívták a figyelmet, hogy döntésük mindenkire, így az OVB-re is kötelező.
Kulcsár Anna, Magyar Nemzet
fidesz.hu