fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Markó szerint jó kérdésekre helytelen válaszok születtek
2007. június 11., 10:17
Nem volt mentes a súrlódásoktól a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) szövetségi képviselőtanácsának Marosvásárhelyen tartott szombati ülése. A Magyar Hírlap tudósítása.

Ünnepélyesen leköszönt Takács Csaba ügyvezető elnök. Helyébe Kelemen Hunor, Hargita megyei képviselő lépett. Takács korábban bejelentette visszavonulását, tizennégy évi munkájáért Markó Béla, az RMDSZ elnöke Ezüstfenyő-díjjal tüntette ki.

Ügyvezetői programjának bemutatásakor Kelemen Hunor a fő kérdésnek azt nevezte, hogy miként lehet kilábalni a romániai demokrácia kamaszkorából, majd kifejtette, hogy a RMDSZ-nek változnia kell, de nem szabad felrúgni eredményeit. A szövetségi képviselőtanács döntése értelmében az ügyvezető elnökség székhelye Kolozsváron marad, bár voltak, akik Marosvásárhelyt javasolták.

Eckstein-Kovács Péter kolozsvári szenátor, az államfő leváltásával kapcsolatos RMDSZ-álláspontot értékelve elmondta, hogy Traian Basescu a zömmel mellette voksoló magyar szavazókat az általa népszerűsített témákkal - a kommunizmus elítélése, a Securitate dossziéinak nyilvánosság elé tárása, a korrupció elleni harc - győzte meg. Szerinte az RMDSZ-nek a magyar szavazó lelkiismeretére kellett volna bíznia a voksolást, majd ismételten felszólította a párt vezetőségét, hogy lépjen egy lépéssel hátra.

Markó Béla elutasította azt a vádat, hogy az RMDSZ a népszavazás alkalmával lepaktált volna a Nagy-Románia Párttal, hangsúlyozta, hogy két szót sem váltott egész politikai pályafutása alatt Corneliu Vadim Tudorral. Szerinte Eckstein-Kovács engedékeny, amikor az RMDSZ-es tisztségviselők ellen indított vizsgálatokat ügyészségi hibáknak nevezi, holott a nyomozássorozat ténye zsarolásnak minősíthető. A civilszférával és szakmai, ifjúsági körökkel való együttműködést szorgalmazva Markó Béla elmondta, akár Tőkés Lászlóval is kész tárgyalni az európai parlamenti jelöltlista-állításról.

Ami az utóbbi időben Romániában történik, azt sommásan úgy lehetne jellemezni, hogy helyes kérdésekre sorra születnek a helytelen válaszok - mondta Markó Béla. Az RMDSZ nem támogathatta Basescut, aki saját kezébe akar összpontosítani minden hatalmat, aki rendőrállamot készül bevezetni, aki kipenderítené az RMDSZ-t a kormányból, a parlamentből. Az RMDSZ hibázott viszont, amikor ebben a kérdésben rövid idő alatt többféle álláspontra helyezkedett, ami kapkodásnak tűnhetett. "Siránkozhatunk, hogy nem értett meg minket a népünk. De mi vajon megértettük-e a népünket?" - tette fel a kérdést Markó.

Sok román politikusnak kellemetlen az, hogy az RMDSZ beleszól Erdély infrastrukturális fejlesztésébe, a közigazgatás decentralizációjába, a gazdasági befektetések dolgába, ez éppen annak a bizonyítéka, hogy ezután is bele kell szólni mindabba, ami a magyar közösség sorsát is érinti.

"De sem a román demagógoknak, sem magyar konjunktúralovagjainknak nem engedhetjük át sorsunk irányítását. Ma ez a tét." A legfontosabb feladat az, hogy a romániai magyarság egységes erőt mutasson fel az önkormányzati választásokon, hogy megfelelő magyar képviseletet biztosítsanak a román parlamenti választásokon, és ezért tartja mindennél előbbre valónak RMDSZ-elnöki tisztségét miniszterelnök-helyettesi posztjánál, amiről le fog mondani.

A magyar-magyar kapcsolatokról szólva nem titkolta, hogy érzése szerint Európa, sőt Magyarország, a magyar kormány is túlságosan hamar jutott arra a következtetésre, hogy a romániai magyarsággal minden rendben van, nem kell már rá figyelni.

Bogdán Tibor, Magyar Hírlap


fidesz.hu