Tony Blair, aki a Nyolcak németországi csúcsértekezletéről számolt be a brit parlamentben, Vlagyimir Putyin orosz államfővel folytatott kétoldalú megbeszéléseiről elmondta: Putyin nézete a Lengyelországba és Csehországba telepítendő rendszerről az volt, hogy provokációról van szó. "A mi nézetünk azonban az, hogy nem Oroszország a célpont" - tette hozzá Blair.
A brit miniszterelnök fontosnak nevezte a tárgyalások folytatását Oroszországgal ebben a kérdésben, de kijelentette, hogy ez az ügy nem új, több éve folyik róla a vita, ezért nem hihető, hogy Oroszországot meglepetésként érte.
Blair további kifejtés nélküli megfogalmazása szerint ezért fontos e kérdésre "más ügyekkel összefüggésben tekinteni".
A Litvinyenko-gyilkosságról feltett képviselői kérdésre a miniszterelnök csak annyit mondott, hogy ebben "nem történt nagy előrelépés", de Nagy-Britannia továbbra is nyomást fog gyakorolni Oroszországra.
Alekszandr Litvinyenko, az orosz állambiztonsági szolgálat (FSZB) egykori alezredese, aki - miután szembekerült a szolgálattal és a Kremllel - hét éve Nagy-Britanniába szökött, tavaly november 23-án, háromheti haláltusa után halt meg a londoni University College egyetem klinikáján. Halálát a szervezetébe került hatalmas adag polónium-210-es radioaktív izotóp okozta.
A gyilkosság miatt London a múlt hónapban vádat emelt Litvinyenko volt ügynöktársa, Andrej Lugovoj ellen, akinek kiadatását hivatalosan kérte Moszkvától. Az orosz vezetés azonban ezt éles hangú nyilatkozatok kíséretében elutasította.
Lugovojjal szemben - aki folyamatosan cáfolja részességét a gyilkosságban - szinte Litvinyenko megbetegedésének pillanatában felmerült a gyanú, mivel őt látták utoljára a néhai ügynök társaságában Londonban. Ráadásul mindenütt, ahol megfordult, kimutatták a polónium-210-es izotóp nyomait.
MTI - fidesz.hu