Az alsóház, amelyben Tony Blair munkáspárti kormányfő támogatói vannak többségben, 288 szavazattal 253 ellenében elutasította, hogy vizsgálat induljon annak kiderítésére, miért vonultatták fel a brit katonákat Irakban. A tény, hogy az ellenzéki javaslatot mindössze 35 fős többséggel vetették el, arra utal, hogy a Munkáspárt egyes tagjai is támogatják a vizsgálat megindítását. A parlament alsóháza egyidejűleg - 274 szavazattal 229 ellenében - azt a kormány által javasolt módosítást is támogatta, amely szerint egy esetleges vizsgálat "elterelné a figyelmet az iraki helyzet javításának létfontosságú feladatáról".
William Hague, a konzervatívok külpolitikai kérdésekben illetékes szóvivője védelmébe vette a javaslatot, amelynek értelmében katonai és politikai döntéshozókat hallgatnának meg azzal kapcsolatban, miért döntött úgy Tony Blair, hogy Nagy-Britannia háborúba lép az Egyesült Államok oldalán. A vizsgálat több vitatott kérdésre, így az iraki hadsereg és a Baasz párt felszámolására, valamint az iraki infrastruktúra javításának sikertelenségére is kiterjedt volna. "Nem igaz, hogy a csapatainkat demoralizálná vagy az ellenségeinket felbátorítaná, ha vennénk a fáradtságot és kiderítenénk, mi nem működött" - mondta a szóvivő. Hague a BBC közszolgálati rádiónak kijelentette: "Nagyon fontos levonni a tanulságot az utóbbi években Irakban történtekből, hogy hasznosítani lehessen Afganisztánban".
"Ez nem a legalkalmasabb pillanat arra, hogy ilyen vizsgálatra gondoljuk, amikor minden erőfeszítésünket arra kell fordítanunk, hogy támogassunk a helyszínen tartózkodó katonáinkat" - jelentette ki a Sky News hírtelevíziónak Gordon Brown leendő brit kormányfő, aki hétfőn Irakba látogatott.
Százötven brit katona halt meg az Egyesült Államok által Irakban végrehajtott invázió kezdete, 2003 márciusa óta. A brit kormány bejelentette, hogy az Irakban állomásozó 7100 brit katona közül 1600-at még az idén kivonnak az arab országból.
MTI - fidesz.hu