fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Időzített bomba a panelházak szellőzője
2007. június 12., 13:06
Az év eleji debreceni óta a hét végi csepeli a hatodik panelháztűz volt az idén. Ceba János, a fővárosi tűzoltóság tűzmegelőzési főosztályának helyettes vezetője szerint nem véletlenül: "Ezeknek az épületeknek a felújításakor a tűzvédelmi szempontokra legalább annyira fontos áldozni, mint a nyílászárók szigetelésére."

A panelházak szellőztetőrendszere időzített bomba. Összefoglalva ez a lényege a február 27-i debreceni paneltűz ügyében elkészült szakvéleménynek. Tűz esetén a kürtőkön keresztül a lángok villámgyorsan terjednek szét az egész házban. A szellőző végén a ventilátor szó szerint felfelé húzza a lángokat, a csőben lerakódó zsíros koszréteg pedig táplálja a tüzet. Kovács Ferenc debreceni tűzoltóparancsnoktól megtudtuk, hogy Magyarországon 507 ezer olyan panellakás van, amelynek egy 1974-es rendelet felmentést adott az úgynevezett aknazárak és más tűzvédelmi berendezések beépítése alól, pedig ezek vész esetén lezárnák a kialakuló tűzcsatornát.

"A panelfelújításoknál különös tekintettel kell lenni a tűzvédelmi szempontokra" - mondja Ceba János, a fővárosi tűzoltóság tűzmegelőzési főosztályának helyettes vezetője. Szerinte manapság már jó néhány védekezési lehetőség van: léteznek csappantyúk, ezek a szellőzőrendszerbe beépítve a hő- vagy füsthatás-érzékelők jelzésére a tűzforrás helyén elzárják a rendszert, s meggátolják a lángok továbbterjedését. Ezek a berendezések nem túlságosan drágák, lakásonként már tíz-tizenöt ezer forintért is beszerelhetők. Ha csak a múlt heti újpalotai paneltűzben keletkező százmilliós kárt vesszük alapul, egyértelmű, hogy erre megéri áldozni.

Kaplonyi György, a Magyarországi Társasházak Országos Szövetségének elnöke szerint veszélyhelyzetben a műszaki megoldásokon kívül az egymásra figyelésnek is fontos szerep jut. "Megdöbbentő volt, amikor kiderült, hogy az újpalotai tűz áldozatát a szomszéd kimenthette volna, de nem engedte be őt, és emiatt életét vesztette, sőt másokét is veszélybe sodorta."

Molnár Péter, a fővárosi tűzoltóság szóvivője egy másik vészforrásra is figyelmeztetett. "Tudom, hogy a panelházban élők nem miattunk zárják le rácsokkal a folyosókat, de nem árt tudni, hogy tűz esetén sorsdöntő, gyakran végzetes percek telnek el, ha emiatt nem tudunk bejutni egy égő lakásba." Molnár Péter hozzátette, hogy a budapesti tűzoltóknak hét, 30-53 méter magasból mentő autójuk van, ez elegendő a fővárosi toronyházakban esetleg kialakuló vészhelyzetek megoldására.

magyarhirlap.hu - fidesz.hu