fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az alkotmány ügyében kompromisszumot várnak a britektől és a lengyelektől
2007. június 12., 14:49
Az Európai Unió több vezetője is sürgette kedden Brüsszelben az uniós alkotmány ügyének mielőbbi rendezését, és kérte az ezt akadályozó országokat, hogy "mutassanak politikai bátorságot, valamint kompromisszumkészséget" az ügyben.

Az EU jövőjéről szóló, a nemzeti parlamentek képviselőinek részvételével rendezett konferencián - amelyen magyar részről is több törvényhozó vett részt - José Manuel Barroso EU-bizottsági elnök, illetve a soros német EU-elnökség képviseletében felszólaló Frank Walter Steinmeier külügyminiszter szavaiból egyértelműnek tűnt, hogy ez a kérés főleg a britekre és a lengyelekre vonatkozik. Barroso a The International Herald Tribune című, angol nyelvű lapnak (IHT) adott keddi interjújában ki is mondta: ha Lengyelország szolidaritásra kéri EU-partnereit Oroszországgal folytatott vitájában, akkor tudnia kell, hogy a szolidaritás kétirányú dolog. Keddi brüsszeli felszólalásában pedig azt hangsúlyozta: nagyon negatív hatása lenne az EU egységes piacára, a tagok közötti szolidaritásra és a gazdasági kohézióra, ha a jövő heti brüsszeli uniós csúcson nem sikerülne egyezségre jutni a franciák és hollandok által 2005-ben elutasított EU-alkotmány új szerződéssel való felváltásáról.

Jaroslaw Kaczynski lengyel miniszterelnök hétfőn egy varsói sajtóértekezleten azzal fenyegetőzött, hogy országa vétózni fog a brüsszeli csúcson, ha az EU szavazási rendszerének tervezett reformját nem módosítják a lengyelek kérésének megfelelően. Mintegy erre reagálva Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament elnöke már hétfőn jelezte, hogy Lengyelország ezzel a vétóval egész Európát válságba taszítaná, s saját magának ártana a legjobban, hiszen neki is szüksége van szolidaritásra.

A brüsszeli konferencián a német külügyminiszter a varsói fenyegetések ellenére viszonylag optimistán nyilatkozott az alkotmány ügyében folytatott tárgyalásokról, mondván: már látja a fényt az alagút végén. Barroso szerint a tagállamok között teret nyer a gondolat, hogy az EU-alkotmányt egy egyszerűsített szerződéssel váltsák fel. Ugyanakkor hangsúlyozta: bármilyen új szöveg szülessen is, annak elő kell mozdítania az EU döntéshozatali rendszerének és nemzetközi szerepvállalásának hatékonyabbá tételét.

Steinmeier szavaiból úgy tűnt, hogy a német EU-elnökség kész néhány engedményre (így például az országos parlamentek esetleg bővített jogkört kaphatnak a nemzeti hatáskörbe "beavatkozó" EU-törvénytervezetek visszaküldésére, illetve a közös európai szimbólumok - himnusz, zászló - kimaradhatnak az új szerződésből). Ugyanakkor mind ő, mind Barroso hangsúlyozta: a tagállamok részéről erős akarat látszik arra, hogy az EU kapjon az eddiginél nagyobb fellépési lehetőséget az energiabiztonság és a klímaváltozás elleni harc terén.

Steinmeier és Barroso is kiállt amellett, hogy az EU alapjogi chartája - amely az eredeti alkotmányváltozat szerves része volt - kötelező érvényű dokumentum maradjon. Ezt a chartát mindenekelőtt a britek ellenzik, mint ahogy London amiatt is aggódik, hogy a hatékonyabb döntéshozatali rendszerre való átállás (azaz a minősített döntéshozatal újabb területekre való kiterjesztése) miatt egyes igazságügyi és belügyi kérdésekben megszűnne a vétójoga. Barroso erre reagálva az IHT-nak adott interjújában most első ízben vetette fel: a britek dönthetnek úgy, hogy kimaradnak a szorosabb rendőri és igazságügyi együttműködésből.

MTI - fidesz.hu