Sarkozy a Gazeta Wyborcza című lengyel napilapban szerdán megjelent interjújában úgy fogalmazott, megpróbálja meggyőzni a lengyel vezetőket arról, hogy "Lengyelország olyan fontos országgá vált, amelynek beleegyezésére szükségünk van ahhoz, hogy kompromisszumra juthassunk egy egyszerűsített szerződés formájában".
A francia államfő csütörtökön utazik Lengyelországba, hogy Lech Kaczynski elnökkel és ikertestvérével, Jaroslaw Kaczynski miniszterelnökkel tárgyaljon. A két politikus többször is kijelentette, hogy kész megvétózni az új európai alkotmányról szóló tárgyalások megkezdését, ha partnerei nem hajlandóak újra megvitatni egy alternatív szavazási rendszert. A lengyel vétó az egyik legfőbb akadálya lehet annak, hogy az EU jövő heti csúcsértekezletén megállapodás szülessen az uniós intézmények reformját célzó szerződésről.
A lengyelek az úgynevezett gyökvonásos rendszert javasolják, amelyben a lakosság számából vont négyzetgyök képezné az egyes országokat megillető szavazatszám kiszámításának alapját, szemben az eredeti tervben szereplő "kettős többség" szisztémájával. Ez az elképzelés csökkentené a különbséget a legnagyobb és a legkisebb tagországok szavazatszáma között, miközben több szavazathoz juttatná Lengyelországot is, ellentétben a jelenlegi tervezettel, amelynek értelmében Lengyelország szavazataránya éppen hogy csökkenne.
Sarkozy az interjúban leszögezte, hogy nem ért egyet a lengyel javaslattal. "Tiszteletben tartom a gyökvonás koncepcióját, de ez nem az, amiről beszélnek. Ha önök egy kis ország lennének, előállhatnának a gyökvonással, mert az megfelelne az önök identitásának" - érvelt. - De önök egy nagy ország, amelynek együtt kell működnie Európa többi nagy országával." "Nekünk együtt kell megmentenünk Európát, hogy kilábalhasson a pangásból" - mondta a Gazeta Wyborczának.
Közben Jean-Pierre Jouyet, a francia kormány európai ügyekben illetékes államtitkára Párizsban arra figyelmeztette Lengyelországot, hogy "marginalizálódhat", ha megakadályozza az előrelépést az uniós szerződés tervezete ügyében. "Ha megakadályozzák a továbblépést, az inkább marginalizálódást jelent majd számukra, mint teljes jogú részvételt az Európai Unióban. Hát ez az igazi jelentősége annak a párbeszédnek, amelyet holnap folytatunk majd" - mondta Jouyet a France Inter rádiónak.
MTI - fidesz.hu