Szerdai osztrák lapjelentések szerint Dan Fried külügyi államtitkár-helyettes, az amerikai küldöttség vezetője a javaslattal a CFE-szerződést szeretné megmenteni, amelynek felfüggesztését Oroszország április végén helyezte kilátásba. Az amerikai diplomata szerint ezzel elhárulna a fő akadály a szerződés nyugati ratifikációjának útjából, és a 30 aláíró állam végre a szerződéssel kapcsolatos újabb orosz kifogásokkal foglalkozhatna.
Moszkvában azonban aligha örülnének annak - írta a Die Presse -, ha a Dnyeszter menti Köztársaságban a jövőben NATO-katonák végeznék a békefenntartást. A Kreml stratégái anélkül is gyanakvással figyelik, hogy az utóbbi években az amerikai és NATO-támaszpontok egyre közelebb kerülnek az orosz határokhoz. Moszkva szemét mindenekelőtt a közép-ázsiai és kelet-európai (romániai és bulgáriai) új amerikai támaszpontok szúrják.
Az 1990-ben aláírt CFE-szerződést 1999-ben módosították; Oroszország mindkettőt ratifikálta, ám a NATO-tagállamok addig nem hajlandóak erre, amíg Moszkva teljesen ki nem vonja "békefenntartóit" a hivatalosan Moldovához tartozó, szakadár Dnyeszter menti Köztársaságból és Grúziából. Fried kedd esti hofburgi sajtókonferenciáján mindazonáltal elmondta, hogy az orosz fél a konferencián nem tett olyan nyilatkozatot, hogy felfüggesztené a CFE-szerződés teljesítését, és így folytatódhat a leszerelés és a katonai támaszpontok kölcsönös ellenőrzése.
A CFE-szerződéssel kapcsolatos újabb kifogásokat Anatolij Antonov, az orosz küldöttség vezetője ismertette a konferencián. Moszkva álláspontja szerint Oroszország - az aláíró 30 állam közül egyedüliként - "megalázó diszkriminatív bánásmódban" részesül, minthogy a saját területén nem mozgathat csapatokat és katonai felszerelést saját belátása szerint. A delegációvezető ezzel az oroszországi határtérségekben, a Norvégiával, Ukrajnával és Törökországgal szomszédos területeken a CFE-szerződésben előírt korlátozásokra célzott. Emellett Moszkva - mint a Der Standard írta - becsapva érzi magát a NATO-bővítés és az új bulgáriai és romániai NATO-támaszpontok miatt is. Oroszország ezért szeretné újratárgyalni a CFE-szerződést, ám ehhez előbb az 1999-ben aláírt módosított szerződés ratifikációjára lenne szükség.
Fried elutasította a Fekete-tenger melletti új támaszpontokat illető orosz bírálatokat, azt állította, hogy ezek nem olyasféle erős támaszpontok, mint amilyenek a hidegháború idején léteztek, csupán kis gyakorlótáborok, amelyekben csekély számú amerikai katona fog állomásozni.
MTI - fidesz.hu