Ennek nyomán a hivatalos döntést az év második felében hozzák meg az EU-tagállamok kulturális miniszterei, de ez már csak formalitás.
Mint ismert, 2010-ben Pécs lesz Európa egyik kulturális fővárosa, a németországi Essen és a törökországi Isztambul mellett.
Mind Turku, mind Tallinn a Finn-öböl partján fekszik. Ráadásul nem csak a földrajzilag vannak közel egymáshoz, hanem Finnország és Észtország között is nagyon szorosak, barátiak a kapcsolatok. Így aztán a két város vezetése azt ígéri, hogy folyamatos egyeztetéssel, együttműködéssel szervezik majd a 2011-es programokat. Tallinn egyébként Észtország fővárosa, Turku pedig a legrégibb finn város, amely egykoron főváros is volt.
Az Európa kulturális fővárosa megtisztelő címet 1985 óta minden évben odaítélik. 2004-ben pedig az EU kulturális miniszterei úgy döntöttek, hogy 2009-től évente egy régebbi és egy új tagállam városa együtt legyen Európa kulturális fővárosa. Így jutott ehhez a lehetőséghez 2010-re Magyarország és Németország. Isztambul pedig annak köszönhette kiválasztását, hogy elvileg adott a lehetőség: olyan város is pályázhat, amely nem az EU területén fekszik. (2008-ban például a nagy-britanniai Liverpool mellett a norvégiai Stavanger lesz Európa kulturális fővárosa).
Az EU-bizottság közleménye szerint 2012-ben Portugália és Szlovénia adja majd Európa kulturális fővárosait.
MTI - fidesz.hu