fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Mit sem sejtő újságírókból csináltak bohócot Ferencvárosban
2007. június 14., 12:36
Ismét egy vásári színdarab színvonalára züllesztette a kormánypárti többség a Ferencvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének ülését.

A Ferencvárosi Önkormányzat június 6-ai testületi ülésén döntött a rövidesen magánosításra kerülő, ma még önkormányzati tulajdonú Ferencváros című újság leendő főszerkesztőjének személyéről. A bohózati elemekkel teletűzdelt, ám végső soron tragikomikus előadás három felvonásban zajlott, rendezője Pál Tibor (MSZP) alpolgármester volt. A darabot, tudtukon és akaratukon kívül, a pályázatra jelentkező újságírókkal játszatták el, míg a testület ellenzéki képviselőinek csak a statiszták szerepe jutott. A főszerepet a rejtélyes körülmények között kiválasztott Kocsis Kristóf alakította.

1. Felvonás:

A Ferencváros című önkormányzati fenntartású havilap főszerkesztőjének megbízatása 2007. január 31-ével lejárt, ezért, még 2006. év végén az önkormányzat úgy döntött, hogy nyílt pályázatot ír ki a tisztség betöltésére. A kiírásra tizennégy érvényes pályázat érkezett, a jelöltek bemutatkozására, pályaművük ismertetésére 2007. január 11-én került sor az Oktatási, Kulturális és Sport Bizottság (OKSB) ülésén. A bizottság tagjai az előre elfogadott menetrend szerint -több mint három órán át - hallgatták meg a jelölteket, tettek fel nekik kérdéseket, majd mérlegelve az elhangzottakat 1-5-ig pontozták őket. Az így kialakult sorrend egyben a bizottság ajánlása is volt a végső döntést hozó Képviselő-testület felé.

2.Felvonás:

2007. január 17-e, az Önkormányzat Képviselő-testületének rendkívüli ülése. Az előre meghirdetett napirend szerint a testület első pontként tárgyalta volna a főszerkesztői pályázatok elbírálását. Az esélyegyenlőség jegyében a képviselők meghallgatták volna mind a tizennégy pályázót, akiket ezért oda is rendeltek az ülésre. Többen közülük vidékről érkeztek, hogy immár második alkalommal mutatkozzanak be, illetve ismertessék elképzeléseiket. A meghallgatásokra azonban nem került sor, hiszen egy SZDSZ-es képviselő javaslatára a testület levette azt napirendjéről, az ott megjelent újságírókat hazaküldték. Az ok: időközben bejelentkezett egy cég (Pannon Lapok Maraton csoportja), amely ajánlatot tett az önkormányzati újság megvásárlására. Erről az új tényezőről az ellenzék képviselői csak a helyszínen szereztek tudomást.

2007. január 31-e, az Önkormányzat Képviselő-testületének rendkívüli ülése. Az ellenzék tartózkodása mellett a többség megszavazta, hogy az önkormányzat privatizálja (az önkormányzat pénzügyi támogatásának megtartásával) a Ferencváros című lapot, amelyre közbeszerzési pályázatot ír ki. Arról is döntés született, hogy az önkormányzat fenntartja magának a főszerkesztő plusz egy szerkesztőségi tag delegálásának a jogát az átalakuló újsághoz, illetve visszavonja az eredeti főszerkesztői pályázatot. A leendő főszerkesztő személyével kapcsolatban Pál Tibor szocialista alpolgármester négypárti egyeztetést, konszenzusos megoldást javasolt. Külön érdekesség, hogy a pályázókat az önkormányzat részéről ezt követően senki nem értesítette arról, hogy a pályázatot visszavonták. Később, a februári testületi ülésen napirend előtti felszólalásban nekem kellett figyelmeztetnem az illetékeseket, hogy illendő lenne az akkor már másodjára fölöslegesen berendelteket tájékoztatni megaláztatásuk miértjéről.

Ezt követően újabb fordulatot vett az ügy. Tudomásomra jutott, hogy az egyik pályázóval, az első, bizottsági meghallgatása során a középmezőny alsó harmadába értékelt Kocsis Kristóffal Pál Tibor fél évre szóló szerződést kíván kötni, meghatározatlan feladat- és munkakörrel. Hamarosan az is kiderült, hogy a szerződés már csak aláírásra vár a polgármester asztalán. A meglehetősen sok kérdést felvető ügyről az áprilisi testületi ülésen napirend előtti felszólalásomban tájékoztattam a képviselőket, illetve a Ferencvárosi Polgári Frakció (FPF) nevében kértem polgármester urat, hogy ne írja alá Kocsis Kristóf szerződését. Ugyanakkor szorgalmaztam azt is, hogy kezdjük meg a Pál Tibor által oly' sokat emlegetett négypárti egyeztetéseket. Erre természetesen nem került sor, csupán egy ízben találkozott, technikai jellegű megbeszélésre a négy frakcióvezető. Ezen alkalommal elfogadták Pál Tibor javaslatát, hogy a júniusi testületi ülésen az első tíz helyezettet hallgassák meg a képviselők.

3. Felvonás

2007. június 6-a, az Önkormányzat Képviselő-testületének rendes ülése. Az elfogadott napirend szerint a testület utolsó pontként tárgyalta a Főszerkesztő delegálása a Ferencváros Újság kiadójához című, Pál Tibor által jegyzett előterjesztést. Magát az előterjesztést, illetve az önéletrajzokat, szakmai koncepciókat tartalmazó anyagot a képviselők közvetlenül az ülést megelőzően, helyszíni kiosztással kapták kézhez. Az alpolgármester elmondása szerint a pályázókat telefonon megkeresték, így érdeklődtek tőlük, hogy a megváltozott feltételek mellett is vállalnák-e a feladatot. A meghallgatások során kiderült, hogy szinte egyetlen jelölt sem akadt, aki ezt a fajta tájékoztatást megfelelőnek és kielégítőnek tartotta volna.

Az előterjesztésben leírtak szerint a tízből hét jelölt fogadta el a meghívást, a helyszínen mégis, csak öten jelentek meg. Egyikük, Hortobágyi Zoltán egy lezárt borítékkal a kezében érkezett, amit át kívánt adni előbb az OKSB szocialista elnökének, majd miután ő nem volt hajlandó átvenni tőle, letette azt a polgármester asztalára. Kérdésemre, hogy mit tartalmaz a boríték, elmondta, hogy az immár harmadik meghallgatást is teljesen fölöslegessé tévő, a jelek szerint előre megbeszélt és kiválasztott, leendő főszerkesztő nevét. Egyben megkérte Gegesy Ferenc polgármestert, hogy az eredményhirdetés után bontsa fel a borítékot. Erre sajnos nem kerülhetett sor, mert polgármester úr meg sem várva a szavazatok összeszámlálását, szavazólapjának leadását követően sietve távozott az épületből. Ezért, az eredmény ismertetése után maga Hortobágyi Zoltán bontotta fel a borítékot, ami mily' meglepő, Kocsis Kristóf nevét tartalmazta. Az előre lemutyizott választás gyanúját erősíti az a tény is, hogy a jelöltek bemutatkozása során a szocialista képviselők egy jelentős része, illetve a szabaddemokraták alpolgármestere nem tartózkodott az ülésteremben, tehát felelősen dönteni sem tudtak, ám szavazni szavaztak.

A FPF tisztán a szakmaiságot előtérbe helyezve, egy olyan jelöltre adta voksát, aki évtizedes önkormányzati újságírói tapasztalattal rendelkezik, nem mellékesen a hölgy ferencvárosi lakos és egyik párttal sem hozható összefüggésbe.

A demokratikus választásnak álcázott színdarab ősbemutatója tehát a főszerkesztő személyének kiválasztása volt. Azonban félő, hogy a Gyurcsány-Kóka páros legjobb tanítványai címért küzdő ferencvárosi városvezetők prolongálni kívánják az előadást, hiszen még csak most jön a java, a kerületi újság kiárusítása.

Veres László
Önkormányzati képviselő, a Fidesz ferencvárosi elnöke