fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Carla Del Ponte: Karadzic és Mladic még az idén Hágába kerül
2007. június 14., 17:33
Carla Del Ponte, a Nemzetközi Törvényszék (NT) főügyésze derűlátó, hogy még az idén Hágába kerül a háborús bűnös Ratko Mladic és Radovan Karadzic, mivel minapi belgrádi látogatásán az együttműködési készség konkrét jeleit tapasztalta. A főügyész kedvező jelentése nyomán Szerbia felújíthatta a társulási tárgyalásokat az Európai Unióval.

Carla Del Ponte csütörtökön Svájc budapesti nagykövetségén beszélt erről magyar és külföldi újságíróknak. A főügyész abból az alkalomból járt a magyar fővárosban, hogy a Közép-európai Egyetem Nyílt Társadalom Díjával tüntették ki.

A svájci jogásznő 1999-től látja el a hágai nemzetközi törvényszék főügyészi feladatát. Első megbízatási időszakában 2003-ig nem csak volt Jugoszlávia területén, hanem a kelet-afrikai Ruandában elkövetett háborús bűnök és emberiség elleni bűntettek is a feladatkörébe tartoztak. Del Ponte elmondta, hogy a törvényszék jelentős eredményeket ért el fennállása óta, összesen 161 személy ellen emeltek vádat, köztük magas rangú politikusok és katonák ellen. Az ő főügyészségének 8 éve alatt 62 egyént helyeztek vád alá, bebizonyították, hogy Srebrenicában népirtás történt, hogy nemi erőszakot alkalmaztak a terrorizálás eszközeként, ami az emberiség elleni bűnnek minősül, bebizonyították, hogy Szarajevó ostromakor elkövetett bűnök a legsúlyosabb büntetést, életfogytiglani börtönt érdemelnek.

A főügyész mandátuma szeptemberben lejár, nem kért hosszabbítást, de nagyon elfoglalt, mivel a legkeresettebb öt bűnös, mindenekelőtt Karadzic és Mladic még mindig szökésben vannak. A másik három bűnös, Stojan Zupljanin volt boszniai szerb rendőrfőnök, Goran Hadzic volt horvátországi szerb tisztségviselő, és Vlastimir Djordjevic volt koszovói szerb rendőrfőnök. Mladic, Zupljanin és Hadzic a főügyész szerinte Szerbiában bujkál, Karadzic rejtekhelye is valahol a térségben lehet, Djordjevic pedig Oroszországban van.

Carla Del Ponte az MTI kérdésére úgy fogalmazott, hogy számára szakmai kudarc lenne, ha szeptemberig nem sikerülne elfogni Mladicot és Karadzicot, legfőbb kívánsága, hogy ez addig megtörténjen, de meggyőződése, még az idén Hágába kerülnek. Eddig hiányzott a kellő politikai akarat Belgrádban, de múlt heti látogatásán már úgy tapasztalta, hogy az új szerb kormány elkötelezte magát az együttműködés mellett, és ennek konkrét jelét is adta. Nem csupán azzal, hogy elfogták Mladic egyik munkatársát, Zdravko Tolimir volt boszniai tábornokot, hanem a nemrég megalakult szerb nemzetbiztonsági tanács is elkötelezett az együttműködés mellett, s "műveleti oldalról" is vannak jó hírek. Jelenleg hét per folyik Hágában 24 vádlottal, s tíz további vádlott vár tárgyalására.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsának a határozata szerint a pereket 2008-ig, a fellebbezéseket 2010-ig le kell zárni és az NT utána becsukja kapuit. Persze ez csak akkor történik meg, ha Karadzic és Mladic is kézre kerül - tette hozzá. Az Európai Uniótól a főügyész azt várja, hogy továbbra is fejtsen ki politikai nyomást Szerbiára. Megemlítette, hogy az EU a horvátországi stabilizálási és társulási tárgyalások befejezését a háborús bűnökkel vádolt Ante Gotovina horvát tábornok kiadásához kötötte. Ugyanez a politika Szerbiára is hatna. Del Ponte kérdésre válaszolva hangoztatta, álláspontja a szerb együttműködési készség miatt puhult, s nem olyan politikai megfontolások miatt, mint a várható döntés Koszovó függetlenségéről vagy az a szándék, hogy Oroszországot távol tartsák a térségtől. Számára Koszovó annyiban lehet zavaró, hogy a függetlenséget kimondó döntéssel felkavart indulatok csorbíthatják Szerbia együttműködési készségét Hágával.

Az MTI kérdésére, hogy fenyegetve érzi-e magát, a főügyész elmondta, hogy természetesen vannak ellenségei, akinek nincsenek, az nem is jó ügyész - mondta. Kap fenyegetéseket, de oly sok év után ehhez hozzászokott, a szakmájához tartozik. Teljes védelmet kap a svájciaktól, a hollandoktól. Az 1947-ben Luganóban született jogász már svájci főügyészként is sok ellenséget szerzett magának. Ő volt az egyetlen svájci köztisztviselő, akire napi 24 órában testőr vigyázott és páncélozott autója volt. A pénzmosási ügyekben többek között a neves olasz maffiavadásszal, a később meggyilkolt Giovanni Falcone bíróval működött együtt.

MTI - fidesz.hu