fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A falklandi győzelemre emlékezett Nagy-Britannia
2007. június 15., 09:18
A Falkland-szigetek visszahódításának 25. évfordulójára emlékeztek csütörtökön Nagy-Britanniában és a szigetcsoporton. A hazai megemlékezéseken jelen volt a brit uralkodó is; a szigetek fővárosában a királynő egyik fia képviselte a koronát.

Az Atlanti-óceán déli vizein, Nagy-Britanniától 14 ezer kilométerre fekvő szigeteken 74 napos, véres háború után, 1982. június 14-én tették le a fegyvert a megszálló argentin csapatok, miután a brit expedíciós haderő visszafoglalta a fővárost, Stanley-t is.

A csütörtöki nagy-britanniai megemlékezések központi helyszíne a Londontól nyugatra fekvő Pangbourne kisváros volt, ahol a Falkland-szigeteken elesett brit katonák tiszteletére emeltek emlékkápolnát. A rendezvényen megjelent II. Erzsébet királynő, a brit hadsereg főparancsnoka, valamint Tony Blair jelenlegi kormányfő és a 82 éves Lady Margaret Thatcher, aki a háború idején volt Nagy-Britannia miniszterelnöke. Megemlékezést tartottak Stanley-ben is, ahol a központi háborús emlékműnél mások mellett Eduárd herceg, a királynő legfiatalabb fia koszorúzott.

A királyi családból az uralkodó másodszülött fia, András yorki herceg vett részt a negyedszázaddal ezelőtti háborúban. András annak idején komoly megbecsülést szerzett azzal, hogy a királyi haditengerészet helikopterpilótájaként, az Invincible repülőgép-hordozó fedélzetéről tényleges és veszélyes támadó bevetésekre indult az argentin állások ellen.

Az Argentínától ötszáz kilométerre fekvő szigetcsoporton 1982. április 2-án hajnalban szálltak partra az első argentin egységek, amelyeknek nem sok fáradságba került a kézifegyverekkel felszerelt brit helyőrség legyűrése. Argentína akkor már csaknem másfél évszázada követelte vissza a britek által 1833-ban elfoglalt és annektált, halban - és mint nemrégiben kiderült, olajban is - igen gazdag területet. Margaret Thatcher, az akkori konzervatív brit kormányfő azonban a Buenos Aires-i katonai junta által várt egyezkedés helyett már harmadnap útnak indította a II. világháború óta addig mozgósított legnagyobb, 20 ezres brit haditengerészeti expedíciós egységet Portsmouth kikötőjéből.

A hadműveletek két és fél hónapja alatt a brit hadsereg 255, az argentin 655 - egyes források szerint 746 - embert vesztett, és meghalt három szigetlakó is. A balul elsült katonai kalandba Leopoldo Galtieri tábornok katonai juntája belebukott, a brit győzelem ugyanakkor megfordította az igen fájdalmas gazdasági reformok és az azokat kísérő recesszió miatt rendkívül népszerűtlen Thatcher politikai szerencséjét: a Konzervatív Párt a következő évben kényelmes többséggel megnyerte a már elveszettnek látszó választásokat, és a "Vaslady" még hét évig a Downing Street 10. lakója maradt.

MTI - fidesz.hu